Ebru artık konuşmakta zorlanıyor

SEMRA TURAN/MA/İZMİR

‘Adil yargılanma’ talebiyle avukat meslektaşı Aytaç Ünsal’la birlikte cezaevinde ölüm orucunda olan Ebru Timtik, artık konuşmakta dahi zorluk çekiyor. Teyzesi Yıldız Deniz, “Ölümler olmadan adaletsizliğe son versinler” çağrısında bulundu.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın adil yargılanma talebiyle başlattıkları ölüm orucu kritik bir aşamaya geldi. Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde bulunan Ebru Timtik 181, Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde bulunan Aytaç Ünsal ise eyleminin 153. gününde.

KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi 20 avukat gizli tanık beyanları doğrultusunda 12 Eylül 2017’de gözaltına alınıp, 9 günlük gözaltının ardından aralarında Timtik ve Ünsal’ın da bulunduğu 17’si  “örgüt yöneticiliği” ve “örgütü üyeliği” suçlamalarıyla çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklandı. Gizli tanık beyanına dayan bir iddianameyle bir yıl sonra İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya çıkan 17 avukatın tamamı tahliye edildi. Fakat savcının karara itiraz etmesi üzerine aynı mahkeme heyeti itirazı kabul ederek avukatların yeniden tutuklanmasına karar verdi. Bu gelişmelerden sonra dosyada görevli mahkeme heyeti değiştirildi.

Dosya Yargıtay’da  

Yapılan yargılama sonucunda 20 Mart 2019’da kararını açıklamayan mahkeme, ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla Ebru Timtik’e 13 yıl 6 ay, Aytaç Ünsal’a ise 10 yıl 6 ay hapse mahkum etti. Dosya kapsamında yargılanan 18 avukata toplamda 159 yıl ceza verilirken, sekiz avukatın tutuklu yargılandığı dava dosyası şimdi Yargıtay’da.

756 avukat tahliyelerini istiyor

“Adil yargılanma” talebiyle başladıkları açlık grevi eylemlerini ölüm orucuna çeviren Timtik ve Ünsal için bugüne de birçok eylem ve etkinlik düzenlendi. Türkiye’den 400, 20 farklı ülkeden 356 avukat meslektaşları için tahliye ve beraat çağrısında bulundu.

Önemli dosyaları vardı

Timtik ve Ünsal, Soma Katliamı, KHK ile işten atılan eğitimciler Nuriye Gülmen-Semih Özakça, Berkin Elvan, Beyoğlu Karakolu’nda öldürülen Festus Okey, Dilek Doğan, cezaevinde işkence ile öldürülen Engin Çeber, Şemdinli davası, İstanbul ve Ankara’da kentsel dönüşüm kapsamında evleri yıkılanlar ve Kürt illerinde devletin hak ihlallerine karşı açılan önemli davaları üstleniyorlardı.

Adaletsizliğe karşı avukat oldu

Ölüm orucunun kritik evresinde olan Ebru Timtik’in adaletsizliğe karşı duruşu henüz çocuk yaşlarda başladı. 1978 doğumlu olan Timtik, Dersim’in Hozat ilçesinden. Yoksul bir ailenin dört çocuğundan en büyüğü olan Timtik, Elazığ’da doğup büyüdü. Henüz 7 yaşındayken babasını kaybetti. Ailenin ilk çocuğu olmasından kaynaklı eve ekonomik katkı sağlamak için hem çalıştı hem de okudu. Timtik, annesi ile birlikte kardeşlerine bakabilmek için çocuk yaşlarda okul büfelerinde, lise çağlarında ise yaz tatillerinde Türkiye’nin batı illerine gelip tekstil ve fabrika gibi yerlerde çalıştı. Çalıştığı yerlerinde yaşadığı haksızlıklara ve adaletsizliklere daima karşı çıktı, insan hakları savunucusu olmak için avukatlık mesleğini tercih etti.

Teyzesi anlattı

Ebru Timtik’in bu zorlu yaşam mücadelesini anlatan teyzesi Yıldız Deniz, yeğeninin çocuk yaşlarda araştırıp okuyan, kendisini yetiştiren biri olduğunu dile getirdi. Yeğeninin ailede özelikle genç kızların okuması, kendilerini geliştirmesi için çabaladığını ve onlara öncülük ettiğini söyleyen Deniz, bugün “terörist olmak”la suçlanan yeğeninin bir karıncayı bile incitmekten korktuğunu ifade etti.

Sesleri duyulsun

Deniz, “Yeğenim adalet savaşçıdır. Bugün adalet için adil yargılanma talebinde bulunuyor. Yeğenim kimi öldürmüş? Ne suçu var?  Öyle anlattıkları gibi biri de değil. Henüz çocuk yaşta adaletsizliğe karşı çıkardı. Avukat olunca da haksızlığa uğrayanların yanında oldu, savunuculuğunu yaptı. Adalet savunucularının adalet talebinde bulunurken ölmesini istemiyorum. Ölümler olmadan adaletsizliğe son versinler. Bu ülkede adalet isteyen herkes taleplerine kulak vermelidir. Yeğenim Ebru ve arkadaşlarının sesleri duyulsun” diye seslendi.

Tutsak kardeşi yanında

Deniz, eyleminin 181. gününe giren yeğeni Timtik’in 40 kiloya düştüğünü, ağzında yaralar, vücudunda lekeler çıktığını ve artık konuşmakta dahi zorluklar çektiği bilgisini paylaştı. Timtik’in yanında refakatçi olarak aynı dosya kapsamında tutuklu bulunan avukat kardeşi Barkın Timtik var.