Efrîn’de çeteler kaçırdığı sivili katletti

İşgalci Türk devletine bağlı çeteler, Efrîn’de 2 hafta önce biri çocuk 3 sivili kaçırmış ve ailelerinden 100 bin dolar fidye istemişti. Bugün, kaçırılan sivillerden birinin cenazesi bulundu.

Efrîn’deki yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre kaçırılan Reşîd Hemîd Xelîl’in cenazesi Şera ilçesine bağlı Qestel Cindî köyü yolu üzerinde bulundu. Kaynaklar, ailesi tarafından bir hastanede tespit ettiği Xelil’in cenazesinde işkence izlerine rastladığını aktardı.

13 Mayıs günü Reşîd Xelîl ve 9 yaşındaki engelli oğlu Muhammed ile Şerefedîn Seydo adlı siviller, alışveriş için geldikleri Efrîn kent merkezinde işgalci Türk devletine bağlı çeteler tarafından kaçırılmıştı.

Efrîn’deki yerel kaynaklar, çetelerin sivillerin ailelerinden 100 bin dolar fidye istediğini ve ölümle tehdit ettiğini belirtti.

3 çocuk babası Reşîd Hemîd Xelîl’in ve Cindirês ilçesinin Bilêlê köyünde yaşadığı, araç yedek parçaları ticareti yaptığı öğrenildi.

Şerefedîn Seydo ise, ailesinden fidye için evlerini satmasını istediği bir video kaydını geçtiğimiz günlerde ailesine göndermişti.

Seydo ve oğlunun akıbeti ise halen bilinmiyor. ANNA


Türk devleti Suriye’de tarla yakıyor

Türk devletine bağlı ‘Fırat kalkanı’ çeteleri Bab’da, sivillere ait tarım arazileri ve tarlaları ateşe verdi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, Türk devletine bağlı ‘Fırat kalkanı’ çeteleri, Bab’ın Ulaşlı ve El Bu Xaz köyleri arasında bulunan ekili arazileri ateşe verdi.

Bahsi geçen köyler, Bab Askeri Meclisi ile işgalci Türk devletine bağlı çeteler arasında kalan bölgede bulunuyor.