Ekolojik demokrasi

Dünyanın Sokakları

Bir fotoğraf; yeni ABD başkanı bir belge imzalamış ve oldukça havalı bir imzası da var, şöyle oldukça havaya doğru yükselen bir kuyruk filan. Herhalde, belki inanmazlar diye, yeni karnesini almış ilk okul öğrencisi gibi bir teşhir de etmiş. Etrafında bir grup erkek, alkışlarla kutluyorlar bu durumu, imzayı, amcalarına bunu göstermesini ve gelecek bol kükürtlü günleri. Çünkü Trump kömür üretiminde zaten yetersiz olan ama en azından bunun kötü olduğunu kabul eden Obama’nın o kararnamesini iptal etti. Bundan sonra ABD’de kömür üretimi vahşi bir şekilde, daha doğrusu daha da vahşi bir şekilde artacak ve hiç bir çevresel koşula uymayacak çünkü bunu da sınırlayan yönetmeliği de iptal etti yeni başkan… 

Bütün dünyada bir yeni tip politikacı modası bu. Bir ergen erkek politikacı biçimi. Herkesin gözünün içine bakarak, nezaket olsun diye bile, bir ince gerekçe uydurmayarak, bahçenin kenarındaki çiçekleri ezen bir ergen tipi bu. Bu davranış biçimi size birilerini hatırlatıyordur muhtemelen! Yok, bazen gerekçeler söyleniyor ama öyle yalan ki bunlar söylenmese daha iyi. Çünkü dalga geçer gibi. 

Mesela Trump kömür üretiminin istihdamı artıracağını söylemiş. Abaküs hesabı bu tabii. Daha önce mesela 10 işçi çalışıyorsa, eh üretim artacağına göre 15 çalışacaktır gibi. Yani bunun içinde, her zaman daha fazla istihdam ihtiyacı duyulan diğer enerji üretimi biçimlerinde çalışan işçi sayısının azalacağı ya da kesinlikle artmayacağı, kömür üretimi için 10 işçi alınacaksa orada üretim artsa 100 işçi alınacağı, kömürün doğrudan imha edeceği çevredeki küçük köylüler, hatta büyük çiftliklerde çalışan işçiler filan hiç hesaba katılmıyor. Bu durumda bir tek eğer yeterli bütçe ayrılırsa sağlık çalışanları istihdamı artar çünkü o kadar çok kişi kanser olacak ki bu karardan sonra ama kimin umurunda. Zaten bu yeni tip politikacı ile eskileri arasında en büyük fark bunu da bir maharetmiş gibi yapmak. Yani ergen sırıtmasıyla çiçekler kopartılır…

Her geçen gün ekolojik mücadele, daha doğrusu insanlığın var olmakla yok olmak arasındaki çizgi daha öne çıkıyor. İnsanlar Ortadoğu da yaşanılan yıkıcı ve vahşi saldırısı altında ‘Ekolojik demokrasi’ diye ayakta durmaya çalışan bir pradigmanın sadece oraya özgü bir şey, değil bütün dünya için temel bir şey olduğunun henüz farkında değiller. Hatta kendisini bu pradigmanın içinde tarif edenler de ‘Ekolojik demokrasi’nin sadece yeni ve hoş görünen bir tanımla olarak görüyor. Halbuki herşey, sırtlarını doymaz sermayeye dayamış, azgın ve nezaket olarak bile karlarına sınır tanımayanların gözümüze soktukları bu imza ile ‘Ekolojik Demokrasi’nin nasıl vazgeçilemez bir şey olduğunu hatırlatıyor. 

Bu günlerde herkes ABD’nin mesela ‘Suriye’de ne tavır alacağını beklerken aslında Kürt hareketi ABD’de ki bu son gelişmelere karşı çoktan tavır almıştı, yani ‘Ekolojik demokrasi’ diyordu. 

Ve dünya ancak bunu anlatınca ve anlayınca değişecek…