Elinizden ne geliyorsa yapın

PERVİN YERLİKAYA

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride karşı devam eden süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemleri tüm cezaevlerinde devam ederken, başlayan ölüm orucu eylemleri de ikinci haftasını geride bıraktı. Üç çocuğu süresiz dönüşümsüz açlık grevinde yer alan Meryem Erbey, “Biz anneler kararlıyız, mücadelemizden vazgeçmeyiz” dedi.

Dokuz çocuğu olan Meryem Erbey 65 yaşında. Aslen Siirt Eruhlu ancak Mersin’de yaşıyor. Çocuklarından 2’si gerillada, 1’i şehit, 3’ü cezaevinde ve Öcalan üzerindeki tecridin kırılması için zindan direnişinde yer alıyor. Mehmet Erbey 26 Aralık, Maşallah Erbey 5 Ocak, Serhat Erbey ise 1 Mart’tan itibaren açlık grevinde. Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki oğlu Mehmet Erbey, 9 yıldır cezaevinde ve 23 yıl ceza aldı. Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki kızı Maşallah Erbey, 3 yıldır tutsak ve 10 yıl hapse mahkum edildi. Denizli Cezaevi’ndeki 22 yaşındaki oğlu Serhat Erbey ise 2 yıldır tutsak ve 6 yıl ceza aldı.

Evlatlarına ses olmaya çalışıyor

1986 yılında köyleri yakılınca Mersin’e yerleşen Erbey ailesi, kendisini özgürlük mücadelesine adamış. Evlatları içeride direnişe katılırken, anne de dışarıda onlara ses olmaya çalışıyor. Üç ayrı cezaevinde olan çocuklarıyla yaptığı telefon görüşmelerini anlatan Anne Erbey, sağlık sorunlarının arttığına ve cezaevi idaresinin baskılarına maruz kaldığına dikkat çekti.

Çocuklarının sesini duyurmak isteyen annelere yönelik polis zulmüne tepki gösteren anne Erbey, “Biz anneyiz, yüreğimiz yanıyor. Üç çocuğum açlık grevinde. Biz anneler dışarı çıkıyoruz, polis önümüzü kesiyor. Öyle bir zulüm yapıyor ki bize insan insana yapmaz bunu” dedi.

Evde eşiyle tek kaldıklarını, her fırsatta çocuklarının görüşüne gitmeye çalıştıklarını ifade eden Erbey, “Gelecek ayın başında da gideceğim” diye belirtti.

Kulağımız sizde

Avrupa’da yaşayan Kürt halkının bu direnişin büyütülmesi ve duyurulmasında daha fazla etkisi olacağının altını çizen Erbey şu mesajı verdi: “Bizim kulağımız sizdedir. Her ne kadar arkadaşlarımızın, çocuklarımızın kulağı bizde olsa da bizim ki de sizdedir. Siz Avrupadakiler yerinizde durmamalısınız. Bütün kurumlara, her yere başvurup, sesinizi yükseltip cezaevlerinden bu tabutların çıkmasını önleyebilirsiniz. İlla ki bir şey yapmanız ve durmamanız lazım.”

Kararlıyız, vazgeçmeyiz

Anneler olarak çocuklarının direnişlerini sahiplenmekte kararlı olduklarının altını çizen Meryem Erbey, “Biz çocuklarımızın davasının arkasındayız. Sonuna kadar, tecrit bitene kadar da kararlılığımız devam edecek. Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Anneler olarak kararlıyız. Her ne olursa olsun vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Herkesi duyarlı olmaya ve elinden geleni yapmaya çağıran anne, şunları ekledi: “Tutsaklara sahip çıkın, elinizden ne geliyorsa yapın.”