Elysee Sarayı’nı yeniden saran Benalla!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un eski başkoruması Alexandre Benalla ile ilgili başı ağrımaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl 1 Mayıs Paris eylemi sırasında polisle birlikte eylemcileri döverken görüntüleri basına yansıyan ve ardından birçok konuda skandala adı karışan ve hakkında halen soruşturma yürütülen Banella’nın Macron’un partisinden yetkililer ile ses kayıtları Mediapart sitesinde yayınlandı. Söz konusu skandalın basına yansımasında büyük rol oynayan Mediapart savcılık kararıyla aramaya tabi tutulmak istendi. Mediapart çalışanları, söz konusu arama kararının “basın özgürlüğü” zedelediğini ifade ederek aramaya izin vermedi.

Macron’un koruma işlerinden sorumlu özel kalem müdür yardımcılığını yapan eski yakın koruması Benalla hakkında da 1 Mayıs gösterileri sırasında iki kişiyi şiddetli şekilde darp ettiği gerekçesiyle geçtiğimiz Haziran ayında soruşturma başlatılmıştı. Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı, bu olayın üzerine Benalla’yı görevinden almış ve Macron da Benalla’nın 1 Mayıs gösterilerindeki davranışını ciddi hata olarak tanımlayarak, bu olayın tüm sorumluluğunun ona ait olduğunu söylemişti. Cumhurbaşkanı Macron’un seçim kampanyasının başında tanıştığı ve özel koruma olarak daima yanında bulundurduğu Benalla’nın adının karıştığı skandallar nedeniyle Macron’un epey başı ağrıdı.

Benalla ile ilgili olaylar birbirini izlerken, Mediapart baskının Cumhurbaşkanlığı sarayının rahatsızlığından kaynaklandığı açık. Ama Paris Cumhuriyet Başsavcılığı’nın unuttuğu bir detay vardı ki hakim kararı olmadan basın kurumunun yetkilisinin rızası yoksa basın kurumu aranamıyordu. Ses kayıtlarından kaynaklı  Mediapart’a arama yapılamadı ama Paris savcılığı “mahremiyet ihlali” gerekçesiyle ön soruşturma açtı. Söz konusu baskın karşısında Fransa’daki basın kurumlarının sessizliği ise ayrı bir tartışma konusu. Açıktan basın özgürlüğü ihlali olan durum karşısında devlet çıkarları söz konusu olunca gazeteci örgütleri susmayı yeğledi!

Adeta danışmandan çok Macron’un sağ kolu olarak görev yapan Benalla’nın farklı meziyetleri de var. Görevine son verilmesine karşın Benalla, özel danışmanlık işi kapsamında, Türk ve Katarlı işverenleri Çad Cumhurbaşkanı İdris Debi ile görüştürdüğü Aralık ayında ortaya çıktı. Sıklıkla Elysee ile bağlantısı olmadığı belirtilen Benalla’nın, Macron’un Çad ziyaretinden bir hafta önce Debi ile birebir görüşmesi tartışmalara sebep olmuştu. Halen bu olayın etkileri sürerken bu kez de ses kayıtları Macron’un itibarına gölge düşürdü!

Peki Mediapart gazetesi tarafından Benalla ile Macron’un partisi LREM’ın çalışanı Vincent Crase arasında geçtiği iddia edilen ses kaydını önemli kılan neydi? 1 Mayıs olayı ile ilgi hakkında soruşturma devam eden Benalla’nın 1 Mayıs’tan hemen sonra pozisyonundan alındığı iddia edilmişti. Ses kayıtları ise durumun pekte böyle olmadığını ortaya koyuyor. Aynı zamanda Macron’un söz konusu olaylar karşısında Banella’yı desteklediğini ifade eden cümleler ses kaydında havada uçuyor. Durumun vahameti karşısında Elysee’den Macron adına yapılan açıklamada, ses kayıtlarının gerçek olmadığı iddia edildi ama haber Mediapart’tan çıkıp çoktan Fransa’nın gündemi haline gelmişti!