Emine Erdoğan’ın Hermes’ine yargı kalkanı

“Parıl parıl parlıyordu Hermes çanta” yazısı nedeniyle AKP’li Türk Cumhurbaşkanı Recep T.Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a “hakaret” ettiği gerekçesiyle hakim karşısına çıkan Evrensel Gazetesi yazarı Ender İmrek’in duruşması ertelendi.  

29 Haziran 2019 tarihinde yayınlanan “Parıl parıl parlıyordu Hermes çanta” başlıklı yazısı nedeni ile Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a “hakaret” ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan Evrensel Gazetesi yazarı Ender İmrek’ni ilk duruşması Bakırköy 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros ve kimi gazeteciler duruşmayı takip etti. İmrek ve avukatı da duruşmada hazır bulundu.

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada söz verilen Ender İmrek,  “Milyonlarca yoksul, işsiz ve açın olduğu gerçeği bir yerde dururken, yine milyonlarca asgari ücretli açlık sınırının altında bir gelirle geçinmeye çalışırken, 50 bin dolarlık Hermes çanta, elbette eleştiri konusudur. Politikaya atılırken, ‘ben bu yola çıkarken sadece parmağımdaki şu alyansım var’ diyen, ancak bugün dünya zenginleri arasında gösterilen cumhurbaşkanının ailesinin durumunu yazmak, dünyanın her yerinde bir gazetecilik görevidir” dedi.

Mahkemenin, hakkındaki iddianameyi kabul etmemesi gerektiğini vurgulayan İmrek, “Eğer yargı bağımsızlığının, hukukun bir parça esamesi varsa, ilk cümlesinden son cümlesine kendini tekzip eden, suçsuzluğumu ikrar eden bu belgedeki ceza talebi reddedilmeli ve derhal beraat kararı verilmelidir” şeklinde konuştu.

İfade özgürlüğü kapsamındadır

İmrek’in avukatı Yıldız İmrek ise, “Yargılama konusu olan bir gazete yazısı. Bu gazete yazısında yazar kendi görüş açısından bir değerlendirme yapmıştır. Bu değerlendirme düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamındadır. Aynı zamanda basın özgürlüğü kapsamındadır. Bu hak Birleşmiş Milletler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından güvence altına alınmıştır. Savcı yazıyı okuyup yazarın karşısına kendi değer yargısını koymuştur. Savcının suç tipini somut olarak tarif etmesi gerekirdi, bu yorumdur kişisel yargıdır. İddianame ayrıca usule aykırıdır basın davası olduğu takdir edilememiştir. Taraflara eşit mesafede olmak olayı kişiyi olgusal olarak değerlendirme savcılık makamının görevidir. Suçun ne olduğu eylemin ne olduğu tarif edilmediği için derhal beraat talep ediyoruz” dedi.

Mahkeme, Emine Erdoğan’ın vekilinin davaya katılmasına, Ender İmrek’in duruşmalardan vareste tutulmasına karar verdi. Duruşma  8 Ekim’e ertelendi.