Emine’nin katili hakim karşısında

Kırıkkale’de eski eşi Emine Bulut’u 10 yaşındaki kızının gözleri önünde bıçaklayarak katleden Fedai Varan, 50 gün sonra hâkim karşısına çıktı. Gözleri önünde annesini katleden zanlı için ‘o kişi’ ifadesini kullanan F.B.V., “Elimde poşet vardı, onu kafasına attım, tabletimi kafasına attım; ama engelleyemedim’’ dedi.

Kırıkkale’de eski eşi Emine Bulut’u 10 yaşındaki kızının önünde katleden Fedai Varan’ın yargılanmasına Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

38 yaşındaki Bulut’u boğazından bıçaklayarak katleden Varan, ‘canavarca hisle tasarlayarak adam öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Sanık Fedai Varan, tutuklu bulunduğu Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nden, duruşma salonuna getirildi. Annesi gözlerinin önünde öldürülen F.B.V., güvenlik gerekçesiyle duruşma salonuna getirilmedi. F.B.V., adliyede farklı bir odadan Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.

Duruşmaya 81 ilden baro temsilcileri, sivil toplum örgütleri, kadın dernekleri, Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, CHP milletvekilleri, öğrencisi tarafından öldürülen Ceren Damar Şenel’in babası Mustafa Şenel katıldı.

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada, kadın örgütleri ve Barolar, Emine Bulut’un yaşadığı şiddeti herkesin gördüğünü belirterek davaya katılım talebinde bulundu. Sadece Kırıkkale Barosu’nun müdahillik talebi kabul edildi.

Sanık avukatı: Kolluk kuvvetleri korumadı

Duruşmada söz alan sanık Fedai Varan’ın avukatı Ersoy Aytaç, cinayetten 2 saat önce Emine Bulut’un kızı ile birlikte karakola sığındığını ileri sürdü ve “Huzurdaki sanık eski eşini, çocuğunun gözünün önünde öldürmüş biri. Sanığa en ağır ceza çözüm olmayacaktır. Emine Bulut, ölmeden 2 saat önce kızı ile birlikte yarım saat kadar karakola sığınmıştır; ama kolluk kuvvetleri onu koruyamadı. Güvenlik görevlilerinin ihmali olup olmadığı araştırılmalıdır“ dedi.

Duruşmada sanık Fedai Varan susma hakkını kullanmak istediğini söyleyerek savunma yapmadı. Mahkeme başkanının iddianameyi okuması ardından yine susma hakkını kullanmak isteyen sanık, 19 Ağustos’ta konuyla ilgili ifade verdiğini belirtti. Bunun üzerine Fedai Varan’ın ifadesi okundu.

İfadede Fedai Varan’ın, Emine Bulut’u öldürdükten sonra babası Ahmet Bulut’u aradığı ve “Çocuğumu aldınız, ben de sizden kızınızı aldım” dediği belirtildi.

9 sene bilmedi kızını

Ardından Emine Bulut’un kızı, annesi, babası ve kardeşleri tanık olarak dinlendi. Bekir ve Mikail Bulut, ablalarının alkol alan ve kumar oynayan sanıktan evlilikleri boyunca şiddet gördüğünü, hamileyken ayrıldığını, ancak doğum sonrası aile tarafından tekrar barıştırıldığını söyledi.

Emine Bulut’un babası Ahmet Bulut ise torunu için kızının barışmasını istediğini anlatarak, “Torunum ‘babasız büyümesin’ diye barışmalarını istedik. Evine gidiyordum, elektrik parasına kadar ben yatırdım. Çocuğuna bir litre süt almış mı? 9 sene boyunca hiç bilmedi kızını. 2017 yılında ikinci kez evlendi kızım. Rahat vermedi kızıma, rahatsız etti. Çocuk görüşmek istemiyordu artık babasıyla. Olay günü kızımı ve torunumu bıraktım. Sonra Fedai beni aradı, ‘kızını kestim, sülaleni kurutacağım’ dedi. Bir baba, 10 yaşındaki kızının önünde annesini öldürdü, buna ne diyeceğiz?” dedi.

Gözyaşları içinde konuşan anne Fadime Bulut da çevredekilerin kızına yardım eli uzatmaktansa seyirci kalmasından dolayı esef duyduğunu ifade etti ve sanığın en ağır cezaya çarptırılmasını istedi.

Kızı: Engelleyemedim

Yaşadığı dehşet anlarını anlatan emine Bulut’un kızı ‘’Elimde poşet vardı, onu kafasına attım, tabletimi kafasına attım; ama engelleyemedim’’ dedi.

Fedai Varan’a “o kişi” diye hitap eden çocuğa mahkeme heyeti “baban” deyince de çocuk “O kişi benim babam değil” diyerek karşı çıktı.

Olay anına ilişkin görüntülerin izlettirilmesi sırasında Emine Bulut’un kardeşlerinin sanık Fedai Varan’a saldırması üzerine maktulün yakınları salondan çıkarıldı.

Yayına girdiğimiz saatlerde duruşma devam ediyordu.

KIRIKKALE


Sesimizin ulaşmadığı yer kalmadı

Duruşma öncesi Kadın Meclisleri Kırıkkale Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, “Kadın cinayetlerini durduracağız demeye başladığımız Münever Karabulut’un ardından 10 yıl geçti” diye belirtti. Ataselim, şunları söyledi:  “10 yıldır kadın cinayetlerini durduracağız diyoruz. Sokak sokak anlatıyoruz. Sesimizin ulaşmadığı yer kalmadı. Kadın cinayetlerini durdurmak mümkün, Emine Bulut ‘ölmek istemiyorum’ dedi.  Türkiye’deki bütün kadınlar ne yazık ki ölmek istemiyorum sözünün ve o nefes aralığında yaşıyorlar. Her an ölüm tehditleri ile yaşıyorlar. En temel hakkı olan yaşama hakkından mahrum bırakılıyorlar. Erkekler tarafından öldürülüyorlar. Ne yazık ki zihniyet dedikleri yasalarla, siyasetçilerin kadın ve erkeğin eşit olduğunu söylemesiyle değişir. Ve biz bunu değiştirmekte kararlıyız.”

‘Katledilen insanlıktır’

Öğrencisi tarafından katledilen akademisyen Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar da bu mücadeleye destek vermek amacıyla burada olduğunu ifade etti. Kızının fotoğrafını taşıyan Mustafa Damar, “Kızım Ceren Damar’ın aklını, ilkelerini, mücadele ruhunu temsil etmek için buradayım. Burada bir kadın bir insan bir Emine Bulut öldürüldü. Milletin gözü önünde, çocuğunun yanı başında öldürüldü. Acı olan şu ki öldürülen Emine Bulut ancak katledilen toplum, katledilen insanlık” dedi.

‘Bugün burada yarın annemin davasında’

Katledilen Fatma Şengül’ün kızı Açelya Şengül ise kadın cinayetleri durana kadar alanlarda ve adliyelerde olacağını belirterek,”Bugün Emine Bulut’un, yarın annemin davasında olacağız.  6284 yasası ne aman uygulanırsa bizler o zaman duracağız” dedi.


Ne olmuştu?

Emine Bulut’un yaralı halde bulunduğu yerden çıkartılırken, ‘ölmek istemiyorum’ şeklinde feryat ettiği görüntüler sosyal medyada infiale yol açmış, Bulut kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.