Ensefalit -I-

Ensefalit beyin iltihabıdır. Ensefalitin kesin nedeni çoğunlukla bilinmemektedir, ancak en sık görülen nedeni virüs kaynaklı enfeksiyonlardır. Bilinen yaygın nedenleri arasında bir de bakteriler, mantarlar ve parazitler bulunmaktadır.  

Viral ensefaliti olan çoğu insanda ya hiç belirti oluşmaz ya da baş ağrısı, ateş, kas veya eklem ağrıları, yorgunluk ya da güçsüzlük gibi hafif grip benzeri belirtiler görülmektedir. Tıbbi müdahale gerektiren daha ciddi durumlarda ise ortaya çıkan belirtiler şiddetli baş ağrısı, yüksek ateş, bilinç kaybı, zihinsel karışıklık veya ajitasyon, kişilik değişiklikleri, nöbetler geçirme, vücudun belirli bölgelerinde his kaybı, kas zayıflığı, halüsinasyonlar, çift görme, kötü koku algısı, konuşma veya duyma ile ilgili sorunlardır. Bebek ve küçük çocuklarda ise belirti ve bulgular şunları içerebilir: Bebek kafatasının yumuşak noktalarında şişkinlik, bulantı ve kusma, iştah azalması, vücutta sertlik ve sürekli ağlama.  

Nadir görülen ciddi durumlarda ise ensefalit hayatı tehdit edici boyutlarda olmaktadır. Şiddetli baş ağrısı, yüksek ateş ve bilinç kaybı hemen hemen her zaman büyük çocuk ve erişkinlerde görülen ensefalit belirtileridir ve acil müdahale gerektirir. Ensefalite ait herhangi bir belirti veren bebek ve küçük çocuklarda zaman kaybetmeden acil müdahale yapılmalıdır.  

Beyin enfeksiyonları beyni iki şekilde olumsuz etkileyebilir: Primer, yani birincil enfeksiyonlar bir virüsün veya başka enfeksiyöz ajanın doğrudan beyni etkilenmesini tarif eder. Enfeksiyon beynin bir bölgesi ile sınırlı olabileceği gibi tüm beyne de yayılabilir. Birincil enfeksiyon daha önce geçirilmiş bir hastalıktan sonra aktif olmayan bir virüsün tekrar aktifleşmesi sonucu da oluşabilir. İkincil ensefalit bağışıklık sisteminin vücudun başka bir yerindeki enfeksiyona karşı gösterdiği reaksiyon sonucu oluşur. Hastalıklar ve enfeksiyonlarla savaşan proteinlerin yanlışlıkla beyin hücrelerine saldırması sonucu da ortaya çıkar ve genellikle ilk enfeksiyondan iki üç hafta sonra görülür. Nadiren de, viral bir enfeksiyona karşı yapılan aşılamaya bağlı bir komplikasyon olarak ortaya çıkabilir. 

Haftaya ise ensefalitin nedenleri, komplikasyonları ve tedavisi konularını işleyeceğim.