Erdoğan ailesinin DAİŞ ile ortaklığı

DAİŞ çeteleri insanlığa karşı büyük suçlar işlediler. Kobanê’de uğradıkları yenilginin hezimetiyle 4 yıl önce 25 Haziran günü, büyük bir katliam gerçekleştirdiler. Kobanê’nin köylerinde işkence yaparak 200’den fazla insanı katlettiler.

DAİŞ çeteleri, Rojava’da yenildiler ve şimdi bu suçları işleyenlerin halklara hesap verme zamanı. Kuzey ve Doğu Suriye halkları, bunun için uluslararası bir mahkemenin Rojava topraklarında kurulmasını talep ediyor. Bu konuda kimi uluslararası girişimler olsa da henüz bir sonuç yok.

AKP/Saray iktidarının İçişleri Bakanı Soylu’nun geçtiğimiz Mayıs ayında yaptığı “DAEŞ şu sıralar Türkiye’de çok hareketli” açıklaması hayli ilginçti. Soylu’nun bu açıklaması ile verdiği mesajlarından biri; DAİŞ çetelerinin önümüzdeki günlerde yeniden sahneye sürülebileceği şeklinde olabilir.

AKP iktidarı için DAİŞ ile işbirliği henüz bitmiş değil. İdeolojik olarak aynı zeminden durmalarının yanı sıra çıkarları da onları yanyana getirmişti. AKP/Saray iktidarının DAİŞ ile ortaklığını gösteren sayısız örneğe tanık olduk.

Örneğin Suruç katliamı, sadece DAİŞ’in değil, AKP iktidarının da organizasyonuydu. 2015 yılının 20 Temmuz günü Suruç’ta DAİŞ’in gerçekleştireceği katliamdan, asker, polis, valilik ve kaymakamlık, başka bir ifadeyle devlet haberdardı. Bu iddiamın belgesi, dönemin Suruç İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal’ın “görevi kötüye kullanma” suçundan yargılandığı dava dosyasında var. Urfa İl Emniyet Müdürlüğü’nün 17 Temmuz 2015 tarihinde Suruç Emniyet Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıda canlı bomba saldırısının düzenleneceğinden açık bir şekilde bahsediliyor.

Devletin polisinin canlı bomba saldırısı olacağından haberi var ancak hiçbir şey yapmıyorlar. Canlı bomba Abdurrahman Alagöz, katliam günü küçücük ilçe merkezinde üzerinde canlı bomba yeleği ile dolaşıyor. Üstelik yaz, hava aşırı sıcak ve üzerinde açık renk bir gömlek var. Daha sonra açığa çıkan görüntülere göre, saldırgan iki kez polis merkezinin önünden geçiyor. Patlamadan önce olay yerinde keşif yapıyor. Ancak bu sırada tek bir polisin “dikkatini” dahi çekmiyor. İlginç değil mi?

DAİŞ çeteleri, Erdoğan ailesinin “iş ortağıdır” aynı zamanda. Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak bu ilişkide kilit noktada durmaktadır. Albayrak aynı zamanda Hazine ve Maliye Bakanı. Önceki dönem Enerji Bakanı’ydı. Bu bakan, IŞİD’in Irak’ta işgal ettiği yerlerden çıkardığı petrolleri dünyaya pazarlayan Powertrans şirketinin sahibi. Albayrak’ın bu şirketin sahibi olduğu, ortaya çıkan maillerinde yazıyordu. Maillere göre, Berat Albayrak, 2002 yılından itibaren bu şirketin sahibi. Bu ticari ilişki ile Erdoğan ailesi daha da zenginleşirken, DAİŞ halklara yönelik katliamlarında kullanacağı gerekli maddeler için maddi kaynak da bulmuş oluyordu. AKP iktidarı bu yolla, DAİŞ’i finanse etti.

AKP iktidarına yakın olan İnsani Yardım Kuruluşu’nun (İHA)  DAİŞ çetelerine silah taşıdığına dair sayısız iddia basında yer aldı. Ancak elbette bu iddiaların hiçbiri araştırılmadı, aksine konunun üzeri her seferinde kapatıldı. YPG ve YPJ’nin yaptığı operasyonlarda el koyduğu silahlar arasında Türk ordusuna ait silahların olduğu defalarca gündeme gelmişti.

DAİŞ çeteleri çok kolay bir şekilde Türkiye üzerinden Suriye’ye geçti. İstanbul Atatürk Havalimanına yüzlerce kişi geldi. İstanbul’daki otellerde ağırlandılar, buradan Kilis ve Ceylanpınar’a, Hatay’a taşındılar. Sınırdan geçirildiler. DAİŞ çetelerinin hem Türkiye hem de Suriye’de kurulan kamplarda Uluslararası Savunma Danışmanlığı (SADAD) tarafından eğitildiği biliniyor. Bu kontrgerilla örgütlenmesinin kurucu olan emekli asker Adnan Tanrıverdi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da danışmanıydı. AKP iktidarı, DAİŞ’in dernekleri ve basını aracılığıyla propaganda yapmasına da her türlü izni verdi. Böylece halklara karşı yürüttükleri savaşta insan kaynağını sağladılar. TakvaHaber.com sitesi ve Adımlar Dergisi aracılığıyla propaganda yapmasına izin verildi.

DAİŞ çetelerinin, işledikleri insanlık suçları nedeniyle yargılanması, onlara destek veren devletlerin, organizasyonların ve kişilerin de işbirliğini gündeme getirecek. İşbirlikçiler listesinde Erdoğan iktidarı ve ailesinin ilk sırada yer alacağına şüphe yok.