‘Erdoğan tiranlığına dur de’

PERVİN YERLİKAYA / STRASBOURG

9 Ekim uluslararası komplosunun 21. yıldönümü Brüksel ve Strasbourg’daki merkezi eylemlerle protesto edildi. Strasbourg’da AK, Brüksel’de ise AP önünden ABD Büyükelçiliği önüne yürüyen Kürdistanlılar Rojava’ya yönelik işgal girişimini kınadı, Öcalan’a özgürlük istedi.

Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) öncülüğünde Kürdistanlılar Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa Konseyi, Belçika’nın başkenti Brüksel’de ise Avrupa Parlamentosu önünde bir araya geldi.

Yoğun yağmur altında gerçekleşen eylemde Kürdistanlılar Öcalan’a özgürlük istedi, Rojava’ya dönük işgal tehdidini de kınadı. Strasbourg’daki eylemde TJK-E adına açıklamayı Besime Konca yaptı. “Tüm dünyanın ortak olduğu 21 yıldır süren komplo hedefine ulaşamamıştır” diyen Konca, “Biz kadınlar olarak ‘Değişim ve Özgürlük İçin Sen de Ayağa Kalk’ hamlemizle biz bu komployu boşa çıkartacağız. Bütün dünyada özgürlük ve eşitlik adına mücadele veren herkesi bu mücadeleye katılmaya ve bu kampanyayı büyütmeye davet ediyoruz” dedi.

İşgale izin vermeyeceğiz

Rojava’ya yönelik işgal tehdidine de dikkat çeken Konca, “Bugün Rojava’da kadın öncülüğünden gerçekleşen devrime saldırı vardır. Bunu kabul etmeyeceğiz. Kobanê sürecinde nasıl bir araya geldiysek bugün de bir arada olacağız. Milyonlar sokakta olacağız. Diasporada yaşayan bizler bunun için elimizden gelen ne varsa yapacağız ve Kürdistan’daki işgale izin vermeyeceğiz” mesajı verdi. KCDK-E Eşbaşkanı Fatoş Göksungur Türk devletinin Rojava’ya yönelik saldırılarına işaret ederek, “Bu bir işgaldir, soykırımdır. Soykırım politikalarına gereken cevap verilecektir. Bu aynı zamanda uluslararası komploya da verilmiş bir yanıttır” dedi. Kürt halkının Kobanê ruhuyla topyekün direniş içinde olması gerektiğini vurgulayan Göksungur, “Dünyanın gözü önünde barbarlar tarafından yapılan bu saldırıyı asla kabul etmeyeceğiz” diye konuştu. Konuşmalar ardından kitle pankartlar ve sloganlar eşliğinde ABD elçiliğine yürüyüş gerçekleşti. Yürüyüşte “Bijî berxwedana Rojava”, “Öcalan’a özgürlük”, “Bijî YPG/YPJ”, “Jin, jiyan, azadî”, “Terörist Erdoğan” sloganları atıldı.

AP’den ABD Büyükelçiliği’ne

Brüksel’de ise eylemin adresi Avrupa Parlamentosu’ydu. TJK-E öncülüğünde yapılan eylemde uluslararası komplo ve Türk devletinin Rojava’ya yönelik işgal saldırısı protesto edildi. Eylem, Almanya, Belçika, Hollandadan gelen Kürdistanlıların katılımıyla gerçekleşti. “Komployu kınıyoruz”, “Rojava’daki saldırıya dur de”, “Diktatör Erdoğan” pankartları taşındı. KNK Eşbaşkanı Nilüfer Koç, HDP eski Milletvekili Nursel Aydoğan, KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç ve Rojava temsilcisi Zozan Rojava yaptığı konuşmada, işgale tepki gösterdi. Konuşmalar ardından ABD Büyükelçiliği’ne doğru yürüyüşe geçti. Polisle yaşanan kısa süreli gerginlik ardından konsolosluk önünde oturma eylemi gerçekleştirildi.