Erdoğan’dan, Bağdadi’nin ölümü sonrası tehditler

Türk Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan, DAİŞ çetesinin başı Bağdadi’nin Türkiye’nin kontrol ettiği ve üssünün bulunduğu sınıra yakın bir köyde QSD ve ABD ortak operasyonuyla öldürülmesinin ardından yaptığı ilk grup toplantısında tehditler savurdu.

Türkiye’nin yeni bir ‘İstiklal Harbi’ verdiğini ve zafere gittiğini ileri süren Erdoğan, ”Bazı ülkelerin milli güvenliklerine tehdit gördüğü teröristleri bulup ortadan kaldırdıklarını ve bunun Türkiye’nin de aynı hakka sahip olduğunu kabul ettikleri demek olduğunu” söyledi. Erdoğan, ”Buna ellerini sıktıkları, övgüler dizdikleri teröristler de dahildir. İnşallah yakında bu konuda milletimiz müjdelerimiz olacaktır” dedi.

Kuzey-Doğu Suriye’yi işgal saldırıları ve yaptıkları anlaşmaları hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi: ”O kuşak 444 km. Tel Abyad-Resulayn arası kontrol altında. Bizim için yeterli mi değil. Tel Rıfat’taki teröristlerin temizlenmesi sözünü aldık. Münbiç’ten de YPG’yi temizleme sözünü aldık. Temizledik diyorlar. Silahlı kuvvetlerimiz takibi içinde. Bir diğer önemli adım da Tel Rıfat’ın batısına doğru Kobani. Buranın da teröristlerden boşaltılması, kontrolümüz altına girmesi lazım.”

”Buraya Suriyeli kardeşlerimiz girecek, gerçek sahipleri girecek” diyen Cumhurbaşkanı ”Rusya ile birlikte devriye çalışmasına başlayacaklarını ve sınırdan güneye doğru 7 kilometre derinlikte devriye çalışmasını sürdüreceklerini” belirtti. Cumhurbaşkanı ”Cuma günü Ruslar ile devriyeyi başlatıyoruz. Saldırılar sürerse kendi harekatımızı gerçekleştirme hakkımızı saklı tutuyoruz” diye konuştu.

Kararları tanımıyor

Erdoğan, konuşmasında ABD Temsilciler Meclisi’nden geçen tasarılara da değindi. Erdoğan ”ABD Temsilciler Meclisi’ndeki tasarılardan biri sözde Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili. Tüm dünyaya sesleniyorum bu atılan adımın hiçbir kıymeti harbiyesi yok, bunu tanımıyoruz. Kendileri çalıp, kendileri oynuyorlar” diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye’ye yaptırım öngören tasarıya ise ”Hiçbir tutarı olmayan bu tasarıyı da şiddetle reddediyoruz” sözleriyle tepki gösterdi.

Ülkeleri tehdit etti

Erdoğan, Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) destekledikleri için suçladığı ülkelerine şu sözlerle seslendi: “Yanlış yapıyorsunuz, bugün kendi ellerinizle beslediğiniz terör yılanı elinde sonunda sizi de ısıracaktır. Sokaklarınızda bombalar patlamaya, teröristlerin silahları ölüm kusmaya, vandallar etrafı yakıp yıkmaya başladığında yaptığınız yanlışı elbette anlayacaksınız. Sarı yelekliler var ya bir ülkede olmayacak, bütününde olacak. Zira alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste; çıkacak. O zaman da iş işten geçmiş olacak.”

İşgal alanını genişletme

Erdoğan, ABD ve Rusya ile yaptıkları ateşkes mutabakatlarına dair de konuştu. Erdoğan, “Açık konuşuyor ve muhataplarımızı ikaz ediyorum. Bu hattın dışından gelecek saldırılara en sert şekilde karşılık verecek ve gerekirse güvenli bölge sahamızı genişleteceğiz” diyerek ABD’ye mesaj verdi.

Avrupa’daki Türk ırkçılara

Erdoğan, konuşmasında Avrupa’daki ırkçı-dinci Türklere talimat vermeyi de ihmal etmedi. Erdoğan, ”Sadece Avrupa’da yaşayan 5 milyonun üzerindeki vatandaşımız birlik ve beraberlik içinde hareket ederek gücünü ortaya koyduğunda kendine çeki düzen vermeyecek hiçbir ülke yoktur. Bunlar Barış Pınarı Harekatı nedeniyle askerini selamlayan sporcularımızdan korkacak kadar zavallıdır. Bir kız tekvandocumuz asker selamını çakıyor, bunlar korkuyor. Tablo bu. Onun için biz durmadan kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Selamımıza da ara vermeyeceğiz” dedi.

Erdoğan, grup toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. 13 Kasım’da gerçekleşmesi beklenen ABD ziyareti ile ilgili bir soruya da yanıt veren Erdoğan, “Henüz kararımı vermedim, soru işaretleri var” dedi.

ANKARA