‘Erkeğe bağımlı olmak zorunda değiliz’

Çocuk yaşta görücü usulü evlendirilen ve yıllarca sistematik şiddete maruz kalan Nefise B., boşanma mücadelesi verdiğini belirterek, “Kadınların hiçbiri erkeğe bağımlı olarak yaşamak ve şiddetine maruz kalmak zorunda değil” dedi.

Görücü usulü evlilik ve bitmeyen şiddet

3 çocuk annesi Nefise B. (28) Amed’in Çınar İlçesinde çocuk yaşta görücü usulüyle evlendirildi, yıllarca şiddetine maruz kaldı. Evlendiği erkeğin ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etti. Maddi durumları kötü olduğundan dolayı iş yeri açması için düğün takılarını verdiğini belirten Nefise B., maruz kaldığı şiddeti şöyle anlattı: “Alkol kullanıyordu, en ufak bir tartışmada fiziksel şiddet görüyordum. Maddi durumumuz çok kötüydü. Bir iş yeri açması için ona düğünümde takılan altınlarımı verdim ve çiftlik açmaya karar verdi. Maddi durumumuz iyiye gittikçe benden kopmaya başladı. Gece geç saatlere kadar kafasını telefondan kaldırmıyor, bazen iş bahanesiyle bir ay boyunca eve gelmiyordu. Van’a Ankara’ya, Bursa’ya gittiğini söylüyordu fakat başka bir kadınla hayat sürdürüyormuş. Kadının benim varlığımdan haberi bile yokmuş. Bunu evli olduğum adamın ailesine aktardım, ‘deli’ deyip bana psikolojik şiddet uyguladılar.”

Aileler boşanmamı engelledi

Bir avukat tutup boşanmak isteyince ailelerin araya girip engellediğini, eşinin ise diğer kadınla ilişkisini bitirmeye söz verdiğini ifade eden Nefise B., anlatımlarına “Ancak ben bunu kabul etmeyeceğimi ve boşanmakta kararlı olduğumu söyledim. Bunun üzerine çocuklarım üzerinden tehdit ettiler” diye devam etti.

Hiçbir şey değişmedi

Nefise B. şiddet gördüğüne dair darp raporları olmadığından boşanmanın gerçekleşmediğini, bunun üzerine birlikte yaşamaya devam ettiğini aktardı.

Birlikte kaldığı süre zarfında bir şeyin değişmediğini gören Nefise B., bu kez çocuklarını bırakarak Amed’e ailesinin yanına döndüğünü ancak “Bana şiddet uygulayan erkek, çocuklarına da uygular” kaygısına girdiğini, bu yüzden iki kez intihar girişiminde bulunduğunu söyledi.

‘Dimdik durmalıyız’

Daha sonra bu fikirden vazgeçtiğini ve mücadeleyle çocuklarının velayetini de alacağını şu sözlerle ifade etti: “Şunu anladım ki kendime zarar vermekten başka bir şey yapmıyormuşum. Kadınlar bir erkek olmadan daha güzel bir yaşam sürdürebilir. Ben sonuna kadar mücadele edeceğim. Boşanma davasını da çocuklarımı da kazanacağım. Kadınların hiçbiri bir erkeğe bağımlı olarak yaşamak ve şiddetine maruz kalmak zorunda değil. Tüm zorluklar karşısında dimdik durmamız gerekiyor” dedi.

JINNEWS/AMED