Esad operasyonu start aldı!

Fransa Gündemi

Fransa’nın gündeminde Suriye ve Esad krizi var. Elisee Sarayı’nın dönemsel toplantısında basın karşısına geçen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye’deki güncel durumun sorumlusu olarak Esad’ı adres olarak gösterdi. Hollande, "Beşar Esad, Suriye’deki durumun sorumlusudur. Esad kendi halkı üzerine ateş açtı, sivil halkı bombaladı, kimyasal silah kullandı." şeklinde konuştu. Üç yıldır Esad’la bir Suriye’nin mümkün olmadığını belirten Hollande, Fransa’nın bu görüşünü İran ve Rusya’ya da açık bir dille aktardıklarını ifade etti. Fransa Cumhurbaşkanı, "Suriye’de Esad sonunda gitmeli" dedi. Açıklamanın devamında ise Suriye’de geçiş hükümeti için bütün ülkelerle görüşmelerini sürdürdüklerini ve havadan yapılacak operasyonlar için keşiflerin başlayacağını duyuran Hollande, ilginç bir şekilde Rusya’nın da Suriye sorununa bir çözüm bulmak istediğinin altını çizdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın 7 Eylül’de duyurduğu hava operasyonları, Salı günü start aldı. Fransa Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre IŞİD noktalarının tespitine imkan sağlamak amacıyla keşif uçuşlarının başladığı duyuruldu. Edinilecek istihbarat bilgilerine göre de Fransa’nın Suriye’deki IŞİD hedeflerini vurmaya hazır olduğunu kaydedildi. Fransa’nın Suriye’ye kara gücü ise göndermeyeceğini Hollande tarafından Pazartesi basın toplantısında duyurulmuştu. 

Hollande, karadan Suriye’ye girmenin Fransa’ya işgalci bir görüntü vereceği bunun ise Esad’ın elini güçlendireceğini bu nedenle Suriye rejiminin lideri Esad’in pozisyonunu güçlendirmek için hiçbir adımın atılmayacağının altını çizdi. Geçtiğimiz hafta Fransa Meclisi Suriye’deki IŞİD hedeflerini hava operasyonu ile vurma kararı almıştı. Aynı şekilde geçtiğimiz yıl Eylül ayında Fransa, Irak’ta bulunan IŞİD hedefleri konusunda karar almış ve 19 Eylül 2014 tarihinden itibaren yapılan keşif uçuşlarının ardından vurmaya başlamıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı’nın Suriye konusunda yaptığı açıklamalar elbet sürpriz değil. Şuana kadar Fransa’nın özellikle Esad’ın gitmesi yönünde çizdiği politikayla paralel açıklamalarda dikkat çeken asıl unsur Rusya ile Fransa’nın Suriye konusunda girdiği yeni temaslar. Son iki haftadır yapılan açıklamalarda özellikle Rusya ile yapılan temaslara vurgu akla yeni sorular getiriyor. Rusya ve İran bugüne kadar Esad’ı destekleyen güçler bileşkesi içerisinde yer alıyordu. Özellikle son bir kaç yıl içerisinde Ortadoğu pazarını Rusya’ya kaptırmış Fransa her defasında Rusya’nın Esad’a olan desteğini çekmesi yönünde uyarılarını yineliyor ve Rusya’yı Ukrayna krizi üzerinden sıkıştırmaya çalışıyordu. Son iki hafta içerisinde Rusya ile olan ilişkilerde daha yapıcı bir dil ve uzlaşı arayışının belli sonuçlar verdiğini gösteren açıklamalar geliyor. Suriye konusunda Rusya’nın desteği gerektiği her fırsatta yinelenirken, buna paralel olarak Hollande, Ukrayna’daki krizin çözümüyle ilgili sürecin başarılı bir şekilde işlediğini görmesi durumunda Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların kaldırılması için çalışacağını açıklıyor.

"Minsk anlaşması sene sonuna kadar yerine getirilmek zorunda. Ukrayna’daki sorunların çözümünde sonuna kadar gidilmelidir. Yerel seçimler, özerklik yasaları, Ukrayna’nın doğusundaki bölgelerin merkezden çıkarılarak yerelleştirilmesi konuları sene sonuna kadar çözülmelidir. Bu süreç sonlandırılırsa o zaman ben de Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların kaldırılması konusunda adım atacağım" diyen Hollande, BM Genel Kurul toplantısının arifesinde Normaniya Dörtlüsü’nün yakın zamanda Paris’te bir araya gelebileceklerini de duyurdu.