Eşbaşkanlar YNK’yi ziyaret etti

HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk, HDP Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, Eşbaşkan Yardımcısı Nazmi Gür, Dış İlişkiler Komisyonu Eşsözcüsü ve Batman Milletvekili Feleknas Uca, Amed Milletvekili İmam Taşçıer’den oluşan heyet, Süleymaniye’deki temaslarını sürdürüyor.

Heyet, Irak Cumhurbaşkanı Dr. Berham Salih ile görüşmelerinin ardından Dabeşan’da Mam Celal Talabani’nin mezarını ziyaret etti. Heyeti, Xêro İbrahim Ehmed ve ailesi karşıladı. Heyet, Mam Celal Talabani’nin mezarına kırmızı güller bıraktı. Heyet adına konuşan HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli, “Mam Celal’in Kürt halkı ve bölge halkı için verdiği mücadeleyi saygıyla anıyoruz. Mam Celal bu mücadelenin öncülerinden biriydi. Bugün her zamankinden daha çok Kürtlerin demokrasiye, huzura ve barışa ihtiyacı var” dedi.

Heyet, Mam Celal Talabani’nin mezarını ziyaret ettikten sonra Tevgera Azadî Ofisi’ne geçti. Heyet, Tevgera Azadî Eşbaşkanı Mihemed Ebdullah ve parti yetkilileri tarafından karşılandı. Basına kapalı yapılan görüşme ardından ortak basın açıklaması yapıldı.

Birlikte ne yapabiliriz?

Görüşmeye ilişkin konuşan Temelli, “Başûr’daki ziyaretlerimize devam ediyoruz. Ziyaretlerimiz çerçevesinde Hewlêr’de olduğu gibi burada da özellikle bölgenin yaşadığı sorunları, savaşı ele alıyoruz. Bu istikrarsızlığı nasıl durdurabiliriz, bunlar üzerinde konuşuyoruz. Barış ve demokrasi için birlikte ne yapabiliriz, bu önemli. Irak, Suriye, Türkiye’de ortak bir kaderi paylaşıyoruz. Bugün içinde yaşadığımız sorunları da birlikte aşabileceğiz ancak. Dolayısıyla bu süreçte her ülke kendine düşen sorumluluğun gereğini yapmakla yükümlü. Irak Cumhurbaşkanı’nın bu konuda çok samimi olduğunu gördüm. Irak’ın bu sorunlarını bütünlüklü olarak ele alan, bir yaklaşımı var. Önümüzdeki dönem bu konuda önemli adımların atılacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Heyet, Başûrê Kurdistan’daki temasları çerçevesinde dün de YNK Süleymaniye Politbürosu’nu ziyaret etti. Heyet, YNK Sözcüsü Letif Şêx Omer, YNK Politbüro Üyeleri Hakim Qadir, Rizgar Eli, YNK Yönetim Konseyi Üyesi ve YNK Parlamenteri Bilase Cebar Ferman tarafından karşılandı. Görüşme basına kapalı bir şekilde devam etti.

Gazetemiz baskıya hazırlanırken görüşme devam ediyordu. Heyetin, YNK ile görüşmesinden sonra Goran Hareketi ve Yeni Nesil Hareketi’ni ziyaret etmesi bekleniyordu. 

 SÜLEYMANİYE