Esenyurt’ta Demokrasi Nöbeti’ne polis saldırısı

AKP-MHP faşist rejiminin kayyumlarla Kürt halkının iradesini gasp ederek HDP’li belediyelere el koymasına karşı İstanbul Esenyurt’ta başlatılan Demokrasi Nöbeti’ne Saldıran polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı, milletvekillerini darp etti. Yaşanan arbedede HDP’li vekil Kemal Bülbül baygınlık geçirerek, hastaneye kaldırıldı. İzmir’deki nöbet de beşinci gününde devam etti.

Süleyman Soylu yönetimindeki Türk İçişleri Bakanlığı’nca Amed (Diyarbakır), Van ve Mardin büyükşehir belediyelerinin kayyum darbesiyle gasp edilmesine tepki göstermek üzere Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde başlayan Demokrasi Nöbeti Esenyurt’ta bulunan Cumhuriyet Kent Meydanı’nda yapıldı.

Yapılan Nöbet Eylemine HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek, HDP’li vekiller Murat Çepni, Saruhan Oluç, Kemal Bülbül, Ömer Öcalan ve Nejdet İpekyüz, CHP’li vekil Ali Şeker’in yanı sıra emek ve meslek örgüleri de katıldı. Kent Meydanı bekçi ve polislerce ablukaya alınırken, meydana giriş-çıkışlar ise halka kapatıldı.

Cami boşaltıldı

Toplanan eylemcilere polis tarafından plastik mermi ve gaz bombaları ile saldırı düzenlendi. Polis saldırısında çok sayıda kişi yaralanırken, kitle ara sokaklara dağılarak ıslık ve zılgıtlarla yürüyüş düzenledi. Yürüyüş boyunca, “Hak hukuk adalet HDP ile gelecek”, HDP halktır halk burada”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Ayrıca Esenyurt Serhan Tirit Merkez Camisi ise boşalttılarak yurttaşlar alandan uzaklaştırıldı. Sokaklarda çok sayıda zırhlı araçların devriye gezmesi ise dikkat çekti.

HDP’li Bülbül hastaneye kaldırıldı

Polisler ile HDP’li vekiller arasında tartışma sürerken yaşanan arbedede HDP’li vekil Kemal Bülbül yaralandı. Bülbül ambulansla hastaneye kaldırıldı. Polis saldırısında 10 kişi gözaltına alınırken, gözaltına alınanların polis otosunun dışında ve içinde darp edildikleri belirtildi. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemezken, gözaltıların Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.

Emek ve meslek örgütlerinin alana girmesine izin verilmezken HDP’li vekil Saruhan Oluç burada kısa bir açıklama yaptı.

Oluç, meslek örgütleri ile bir açıklama yapmak istediklerini fakat buna izin verilmediğini belirterek, sadece vekillerin nöbet tutmasına izin verdiklerini söyledi. Oluç, “Biz bunu kınıyoruz. Türkiye’deki demokrasi ve hukuk mücadelesinin asla sona erdirilemeyeceğini bir kez daha vurguluyoruz. Buraya bizi desteklemeye gelen emek ve meslek örgütlerine teşekkür ederiz. Onlarla zaten birlikteyiz. Bu dayanışmayı daha da büyüteceğiz” diye konuştu.

Demokrasiden yana tavrımızı göstereceğiz

KESK adına konuşan Özlem Tolu ise, barış ve demokrasi için mücadele eden HDPli vekillerin yanında olduklarını söyledi. Tolu, “Halk iradesinden söz edenler bugün halk iradesini gasp ederek antidemokratik uygulamalarını sürdürüyorlar. Süreç yeni başlamadığını biliyoruz. Demokrasiden yana tavrımız sürdüreceğiz” dedi.

HDP: Sessiz kalmayacağız

Öte yandan HDP İstanbul İl Örgütü polis saldırısına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Y

apılan açıklamada, “Bugün 17.00-19.00 saatleri arasında Esenyurt Meydanı’nda milletvekillerimiz Saruhan Oluç, Kemal Bülbül, Ömer Öcalan, Necdet İpekyüz, Züleyha Gülüm, CHP milletvekili Ali Şeker ve çok sayıda siyasi parti, kurum temsilcisi, kayyumlara karşı yapmak istedikleri oturma eylemi esnasında coplu ve plastik mermili saldırıya uğradı. Bu saldırı karşısında sloganlarla polise tepki gösteren kitleye polis aynı yöntemlerle saldırdı. Kayyumlar eliyle halkımıza dayatılan irade gasplarına karşı sessiz kalmayacağımızın bilinmesini isteriz. Zorba ve yok sayan bir zihniyetin ürünü olan #Kayyımlar gidecek. Bu ülkenin asıl öğeleri olan halklarımız hukuktan yana tavrını sergilemeye devam edecek. Hiçbir zorba yöntem bizleri yolumuzdan alıkoyamaz. Bu temelde demokratik eylemlerimiz devam edecektir” denildi.

İzmir

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) İzmir’de başlattığı Demokrasi Nöbeti de beşinci gününde devam etti. Alsancak semtinde bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi tutulan nöbet eylemi polis ablukasına rağmen devam etti. Nöbet öncesi HDP’li milletvekilleri Mahmut Toğrul, Habip Eksik, Ayşe Sürücü, Şevin Coşkun ve Serpil Kemalbay ile beraber HDP il ve ilçe yöneticileri Karabağlar ilçesinde Limontepe mevkiinde eylemlerine destek verme amacıyla yurttaşlara ve esnafa el bildirisi dağıttı. Daha sonra Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne geçildi. Nöbet eylemine Emek Partisi İl ve ilçe başkanlarından oluşan heyet, HDP Aydın il örgütü üyeleri, İmece Dayanışma Derneği ve CHP Halkçı Gençlik dayanışma ziyaretinde bulundu.

‘Halkların birleşik mücadelesini öreceğiz’

Demokrasi nöbetinde konuşan HDP Milletvekili Serpil Kemalbay, çözümün birleşik mücadeleden geçtiğini belirterek, şunları söyledi: “Biz halkımızdan tecrit edilmeye çalışmıyoruz. Bu tecrit politikasını kabul etmiyor sonuna kadar birleşik mücadeleyi örerek Türkiye’de yeniden demokrasinin inşa edilmesi için mücadele ediyoruz. AKP-MHP iktidarının Türkiye’deki bütün kazanımları çiğnedi. Baskılar, tutuklamalar, gözaltılar, abluka altına alma politikaları sonsuza kadar devam etmeyecek. Halkların birleşik mücadelesi mutlaka kazanacak.”

‘Saldırılar sandıkta kurulan birlikteliğe yöneliktir’

Emek Partisi il Başkanı Emine Uyar da, HDP’li vekillerin yanlarında olduklarını söyleyerek, halkın iradesine ipotek konulan bir ülkede yaşadıklarını söyledi. Belediye başkanlarının kayyumla görevlerinden alınmasına, halkın iradesine, darbe yapılmasına şahitlik ettiklerini dile getiren Uyar, “Bugün ekmek, su kadar ihtiyaç olan adalet ve hukuk için daha fazla mücadele etmeliyiz. Çünkü tek adam, tek parti yönetimi baskısını her geçen gün artırmaktadır. İşçilerin hakları ve krizin faturasını ödememe mücadelesinin Kürt halkının talepleri için verdiği mücadele ile birleşmesi gerektiğini savundu. Bizler demokrasi için mücadelemizi sürdüreceğiz” diye belirtti.

HDP Iğdır Milletvekili Habib Eksik de, 42 gündür Van, Diyarbakır ve Mardin’de kayyumlara karşı eylemlerin devam ettiğini hatırlatarak, hukuksuzluğa karşı 42 gündür sokaklarda haykırdıklarını söyledi. Türkiye’de barışın önüne set vurulmaya çalışıldığını belirten Eksik, “Gasp ettiği belediyelerde yolsuzluğa, talana izin veriyor. Bütün bu hukuksuzluklara halk izin vermemelidir” dedi.

‘Eşbaşkanlık mor çizgimizdir’

AKP’nin savaş politikalarıyla ömrünü uzatmaya çalıştığını söyleyen Şevin Coşkun, hükümetin Suriye politikasının tutmadığını ve bu yüzden de faturasını HDP’ye kesmeye çalıştığını belirtti. “Belediyeleri dört duvar olarak değil tüm halkların iradesi olarak görüyoruz” diyen Coşkun, “Halkın iradesi gasp edildiyse İzmir’deki halkın da iradesi gasp edilmiştir” dedi. Urfa milletvekili Ayşe Sürücü ise, sonuna kadar eş başkalık sistemini savunacaklarını belirterek, şunları söyledi: “Eşbaşkanlık bizim kırmızı ve mor çizgimizdir. Yaşamın her alanına eşit temsili savunacak ve mücadele edeceğiz. Kadın yaşamın yarısıdır. Yaşam kadının etrafında şekilleniyor. İnsanlık kadınla birlikte insanlaştı toplumsallaştı. Biz bu nedenle iradeleşmede kadını esas alıyoruz.”