Eylemle birlikte baskı arttı

Kırıklar F Tipi Cezaevi’nden 15 gün önce tahliye olan ve tutuklu olan çocuğunun görüşü için Şakran Cezaevi’ne giden Ramazan Yavuz, açlık grevleriyle birlikte baskıların arttığına dikkat çekti.

İzmir’in Menemen ilçesinde oturan Ramazan Yavuz, 3 yıldır tutuklu bulunan oğlu Roni Yavuz’un ziyareti için Şakran 4 Nolu T Tipi Cezaevi’ne gidip geliyor. Kendisi de 2,5 ay Kırıklar F Tipi Cezaevi’nde kalan ve 15 gün önce tahliye olan baba Yavuz, cezaevi idaresinin hem tutsaklara hem de ailelerine yönelik baskılarına dikkat çekti.

Ayakkabı araması

 Cezaevinde kaldığı süre zarfında tutsaklar üzerindeki baskıların her geçen gün ağırlaştığını ve en temel hakların bile engellendiğini ifade eden Yavuz, özellikle görüşe çıkan tutsakları engellemek adına uygulamalar yapıldığına dikkat çekti. Görüşe çıkan her tutsağın sıkı bir aramadan geçirildiğini anlatan Yavuz, “Koğuştan çıkan tutuklunun ayakkabılarına kadar aranıyor. Ayakkabılarını çıkarmaları yönünde baskılar yapılıyor. Bu tür uygulamaları kabul etmeyen arkadaşlar hakkında direk disiplin soruşturmaları başlatılıyor” dedi.

Bebeği almadılar

 Tahliye olduktan sonra 2 kez oğlunun görüşüne gittiğini belirten Yavuz, çocuklarını görmeye gelen ailelerinin yaşadıklarına değindi. Yavuz, “Gömlek üzerine kazak giyen ailelerin kazaklarını çıkartmaları isteniyor. Kazakla içeriye alınmıyorlar. Yine en ince ayrıntısına kadar engelleniyoruz. Buna karşı çıkan ailelere görüş yasağı getirilerek görüşme yapmaları engelleniyor. Geçen hafta Adana’dan bir aile gelmişti. 1 yaşındaki bebeğin sırf soyadının bir harfinde değişiklik var diye görüşe alınmadı. Onu almayınca mecbur anne de görüşe giremedi. Anne 1 yaşındaki bebeğini kime bırakıp da görüşe girebilsin? Cezaevi savcısına kadar çıktık ama anne ve bebeğini görüşe almadılar. Savcı, ‘İnisiyatif oradaki memurdadır, ben karışmam’ diyor. Şimdi durum böyle olunca, bin kilometre uzaktan gelen aileler endişeyle geliyor” diye anlattı.

Cezaevinde başlayan açlık grevleriyle birlikte hem içeride hem dışarıda baskıların arttığını kaydeden Yavuz, özellikle tutukluların grevi bırakmaları yönünde her türlü yöntemin denendiğini belirtti.