Eylül’de 157 işçi katledildi

İSİG Meclisi, Eylül ayında en az 157 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini açıkladı. 2018’in ilk 8 ayında ise en az bin 450 işçinin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Eylül Ayı İş Cinayetleri Raporu’nu açıkladı. “3.Havalimanı’nda hakları için eylem yapan ve tutuklanan işçiler serbest bırakılsın” başlığı ile yayınlanan raporda, Eylül ayında en az 157 işçi yaşamını yitirdiği kaydedildi.

3. Havalimanı’nın Türkiye’nin en çok işçi çalışan şantiyesi olduğunun belirtilen raporda, “76.5 milyon metrekarelik bir alana kurulu havalimanında bulunan taşeron şirketlerin sayısı dahi tam olarak bilinmiyor; 350 ila 700 arası taşeron şirket olduğu tahmin ediliyor. Havalimanı inşaatında, üretimin en fazla olduğu dönemde 40 bin kadar işçi çalıştı ve hala 20 bin işçi çalışmakta. İGA (İstanbul Grand Airport, havalimanı ihalesini kazanan Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu’nun 2013’te kurduğu şirket) ise havalimanında 36 bin kişinin çalıştığı bilgisini veriyor” denildi.

 Havalimanı inşaatında 2014’ten bu yana tespit edebildikleri en az 37 iş cinayeti yaşandığının aktarıldığı raporda, “3.Havalimanı inşaatının büyüklüğü, dışarı ile asgari teması, işe giriş-çıkışının yoğunluğu ve yüzlerce küçük iş ekibinin birlikte çalışmasına rağmen bu ekiplerdeki işçilerin birbirinden bağımsız ve parçalı olması iş cinayetleri ve iş kazaları hakkındaki bilgiyi ‘eksik’ kılıyor. Buna rağmen, son dönemde sendikaların örgütlenme faaliyetleri ve şantiyenin terminal binasının açılması ile iletişim olanakları artmış, iş cinayetleri daha görünür olmuştur” diye belirtildi.

8 ayda bin 450 işçi

 Eylül ayında en az 157 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğinin kaydedildiği raporun devamında şu ifadelere yer verildi: “Raporumuzda meslek hastalığı nedeniyle gerçekleşen sadece bir iş cinayeti var (silikozden ölen kot kumlama işçisi Ramazan Aydar). Oysa ILO ve WHO verilerine göre 1 ‘iş kazası sonucu ölüm’ karşılığında yaklaşık 6 ‘meslek hastalığı sonucu ölüm’ olmaktadır.

 • Elimize yeni ulaşan bilgiler ışığında Ocak ayında en az 144, Şubat ayında en az 128, Mart ayında en az 130, Nisan ayında en az 189, Mayıs ayında en az 169, Haziran ayında en az 151 işçi, Temmuz ayında en az 201, Ağustos ayında en az 181 ve Eylül ayında en az 157 olmak üzere; Türkiye’de 2018 yılının ilk sekiz ayında en az 1450 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi…
 • Ölenlerin 10’u kadın işçi, 147’si erkek işçi.
 • 4’ü 14 yaş ve altında olmak üzere 8 çocuk işçi can verdi.
 • 9 mülteci/göçmen işçi yaşamını yitirdi.
 • Ölümler en çok inşaat, tarım, taşımacılık, madencilik, ticaret/büro, metal, belediye/genel işler ve enerji iş kollarında gerçekleşti. Bu ay tarımda ölenlerin en az yüzde 74’ü ücretli. Bu ay inşaatta ölenlerin toplam iş cinayetlerindeki oranı yüzde 24. Ancak yapı işleri olarak incelediğimizde bu oran yüzde 29’a çıkıyor.
 • Ölenlerin 4’ü (yüzde 2,54) sendikalı işçi, 153 işçi ise (yüzde 97,46) sendikasız.

İSTANBUL


İşsizlik Fonu’ndan bankalara hortum

HDP, İşsizlik Fonu’ndan kamu bankalarına sermaye akışı yapılmasını Meclis’e taşıdı.

HDP Parti Sözcüsü İstanbul Milletvekili Saruhan Oluç, İşsizlik Fonu’ndan kamu bankalarına sermaye akışı yapıldığı iddialarına ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi. Oluç, şunları söyledi: “Borsa İstanbul Borçlanma Araçları Piyasası verilerine göre 21-24 Eylül ve 26 Eylül 2018 tarihlerinde, toplamda 11 milyar TL tutarında tahvil tescili yapıldığı gözlemlenmektedir. 21 Eylül’de 3.013 milyon TL, 24 Eylül’de 5,167 milyon TL, 26 Eylül’de ise 2,867 milyon TL tutarında üç ayrı kalem halinde gerçekleştirilen bu işlemler uzun vadeli olup, piyasa faizinin neredeyse yarısına denk gelecek yüzdelerle işleme geçmiştir. Bu toplam tutar, kamu bankalarının aynı dönemler içerisinde yapmış olduğu tahvil ihracına denk düşmektedir. Halk Bankasına yaklaşık 2,979 milyon TL, Vakıfbank’a yaklaşık 4,993 milyon TL ve Eximbank’a ise 2,901 milyon TL tutarında bir ihraç gerçekleştirilmiştir. Sözü edilen iki işlemin aynı dönemlerde benzer tutarlarda gerçekleşmiş olması kamuoyunda, bu para aktarımının İşsizlik Sigortası Fonu aracılığıyla gerçekleştiği söylentilerini doğurmuştur.”

Oluç, yanıtlaması istemiyle Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a şu soruları yöneltti:

 • Yasada ‘fon gelirleri işsizler haricinde hiçbir maksat için kullanılamaz’ hükmü bulunmasına rağmen, İşsizlik Sigortası Fonu’nun elinde tuttuğu Hazine tahvillerinin satılarak kamu bankalarına sermaye aktarımında kullanıldığı iddiası doğru mudur?
 • İşsizlik Sigortası Fonu’nun işsizlere ödenen kısmı yüzde olarak nedir? Geriye kalan yüzdenin doğrudan ya da dolaylı olarak kullanım biçimi kamuoyuyla paylaşılacak mıdır?
 • İşsizlik Sigortası Fonu’ndan kullanıldığı iddia edilen bu paranın, eğer öyleyse, geri tahsili sürecinin şeffaf bir şekilde yürütülmesi için bir çalışmanız var mıdır?
 • Kendi yönetmeliğine göre tahvil satın alma olanağı olmayan İşsizlik Sigortası Fonu, eğer yapıldıysa, söz konusu tahvilleri nasıl satın almıştır? Bu tahvilleri satın alacak 11 milyar TL’ye yakın nakit parayı nereden bulmuştur?
 • Cari piyasa faizi yüzde 20’lerde olmasına rağmen bu işlemlerin yüzde 10 faiz oranları ile yapılmış olmasının sebebi nedir?
 • Tüm bu iddialar hakkında kamuoyuna ayrıntılı bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?

ANKARA