Êzîdî kadınlar sessizliğe tepkili

‘Onlar katlettikçe biz direnecğiz’

Heilbronn Demokratik Kürt Toplum Merkezi, Avrupa Kürt Kadın Hareketi ile Êzîdî gençleri tarafından düzenlenen protesto mitingi, Klianzplatz’ta Kürdistan devrim şehitleri anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. 

Avrupa Kürt Kadın Hareketi Temsilcisi DAİŞ çetesinin Êzîdî halkına yönelik katliamarına dikkat çekerek şunları belirtti: “Kadın ve çocuklara dünyanın değişik yerlerinde büyük vahşet ve terörizm yapılıyor. Ama maalesef DAİŞ çetelerinin bugün Êzîdî kadınlarımıza yönelik bu barbarlığı tüm dünya tarafından görmemezlikten geliniyor. Bu konuda büyük bir sessizlik var. 

Bu vahşiler ne kadar katlediyorsa, bizler o kadar direneceğiz ve karşı gereken cevabı vereceğiz. Artık Êzîdî kadın sahipsiz değildir. Onları koruyacak binlerce Êzîdî kadını ve erkeği omuz omuza vererek her türlü zulme karşı kendi inancını ve kimliğiyle mücadelesini verecek. Êzîdî halkımıza  karşı 72 ferman yapılmış ve bu halk hep ayakta kalmıştır. Bundan sonra da ayakta kalmaya devam edecektir.”

Onlar konuştu, herkes ağladı 

Miting alanında DAİŞ’in elinden kaçmayı başaran bazı Êzîdî kadınlar, başlarına gelenleri tercüman aracılığıyla halka anlattı. Katılan dinleyiciler duygulu anlar yaşadı ve gözyaşlarına hakim olamadı. 

Konuşmasını bitirmeden baygınlık geçiren bir kadın şunları ifade etti: “Bizi zorla götürdüler. Erkekleri, genç kızları, yaşlı ve küçük çocukları 3 ayrı gruba ayırdılar. Her birimizi başka yerlere götürdüler. O günden sonra hiçbirimizin birbirinden haberdar olamadık. Genç kızlarımızı kendilerine cariye yapmak için aldılar. Erkeklerimiz kayıp; yani anneler ve çocukları olarak tek kaldık. Ne olur kurtarın onları…”

Konuşan kadınlar, hıçkırıklarla DAİŞ vahşetini anlatırken, her kelimenin arkasında “Hawar hawar, dünya bizi duy, çocuklarımızı, kadınlarımızı kurtarın bu teröristlerin elinden” diye bağırdı.

7 Haziran’da 19 Êzîdî Kürt kadını, DAİŞ çetelerinin seks kölesi yönündeki tehditlerine boyun eğmedikleri için kentte yüzlerce kişinin gözleri önünde demir bir kafeste yakılarak katledildi. 

SAİT ÖZTÜRK / HEILBRONN