Êzîdxan’a destek ulusal görevdir

Êzîdxan halkının kendini yönetme projesine destek vermenin ulusal ve demokratik bir görev olduğunu belirten KCK Genel Başkanlık Konseyi Üyesi Diyar Xerîb, KCK olarak da hak, özgürlük, güvenlik, bölgenin ve halkın savunulması için her türlüğü desteğe hazır olduklarını söyledi.

Bu projenin Êzîdî sorununa güncel bir çözüm getireceğine inandıklarını kaydeden Xerîb, “Bu proje Êzîdîlerin yanı sıra Kürt, Müslüman, Şabek, Kakei, Hıristiyan, Türkmen ve Araplar gibi bölgenin diğer halkalarını da kapsıyor. Bölgede yaşanan krizden kurtulmak için ortak temelde kendi inançlarını örgütleyebilir, ortak bir yaşam kurabilirler” dedi.

Bu projenin Kerkük, Xurmatu, Xanekin, Mendeli, Bedre, Hesan ve diğer bölgedeki sorunları çözülebileceğini; bunun için Irak Hükümeti ve Federe Kürdistan Yönetimi’nin projeyi desteklemesi ve her iki tarafın da Êzîdî halkının haklarını tanıması gerektiğini vurgulayan Xerîb, Irak Hükümeti ve uluslararası topluluğa Şengal Meclisi’ni resmi bir yönetim olarak kabul etme ve deste sunma çağrı yaptı.

“Şengal Meclisi’nin açıkladığı bu projeye karşı duranlar ya demokrasiden anlamıyorlar ya da demokrasiyi kabul etmiyorlar” diyen Diyar Xerîb, şöyle devam etti: “Bölge halkı Irak ve Güney Kürdistan’ın içinde kalarak sorunlarını çözmek istiyor, bir ayrılıktan söz etmiyor. Bunları göz önünde bulundurarak kendi bölgeleri içinde, öz savunmalarını oluşturup kendi kendilerini yönetmek istiyor. Çok sade ve açık olan bu demokratik projeye destek vermek, ulusal ve demokratik bir grevdir. 

Projenin başarılı olması; kazanılan hak, özgürlük, güvenlik, bölgenin ve halkın savunulması için her türlüğü desteğe hazır olduğumuzu belirtiyoruz. Êzîdî ve bölge halkımızın sunduğu bu proje kabul edilip, yürürlüğe girdikten sonra da üzerimize düşen ne varsa bunları yapmaya hazır olacağız.” 


Özerk Şengal hizmet eder

YNK Kürdistan Parlamenteri Salar Mehmûd, Şengal Demokratik Özerklik Meclisi’nin açıkladığı Özerklik Projesi’ne desteğini açıkladı. Mehmud, Şengal halkının kendi kendisini yönetmesinin Kürdistan halkının meşru mücadelesine hizmet edeceğini belirtti.  

Kürdistan Yurtseverleri Birliği (YNK) Kürdistan Parlamenteri Salar Mehmûd, Rojnews’e yaptığı açıklamada, “Bölgedeki siyasi sorunların çözülmesi için Şengal halkının kendi kendisini yönetmesi oldukça önemlidir. Bu Kürt ve Kürdistan halkının meşru mücadelesine hizmet edecektir” dedi.

Şengal’in özgürleşmesi ve savunmasının oluşturulmasının her Kürdistan ferdi için önemli olduğunu kaydeden Mehmûd, “Çünkü hala DAİŞ’in tehdit ve saldırıları var. Bağdat ve Musul’un mezhepçi yaklaşımı, Arap şovenizmi var. Diğer yandan şu anda Şengal ve çevresini kuşatanların iktidarları var. Dolayısıyla bu bölge, gerçeklerine göre yönetilmelidir. Şunu unutmamamız gerekiyor; Şengal, Kürdistan’ın bir parçasıdır. Buradaki halk soykırımdan geçirilmiş” diye konuştu.

YNK Parlamenteri Salar Mehmûd, bu projenin ulusal temelde ele alınmasının Rojava üzerinde olumlu etki yaratcağını kaydederek, “Çünkü Şengal ve Rojava birbirine sınırdır. Şayet bunun tersi bir yaklaşım olursa Güney ve Rojava Kürdistan’ı üzerinde olumsuz etki yaratacaktır” dedi.