Faşizmin ‘ana muhalefeti’ Sarayın soytarısı demektir

Yenikapı ruhu Kılıçdaroğlu’nun ve CHP’nin peşini bırakmıyor.

Meret ruh değil sanki hayalet. CHP nerede o orada.

Geçtiğimiz gün yine bu hayalet CHP’nin TBMM Grubunu kulağından tuttuğu gibi, Sayın Böke’nin tanımına göre faşist bir rejim kurmakta olan AKP-MHP koalisyonunun ayağına götürdü. Kılıçdaroğlu ülkede faşizm kuracak olanlarla Garo Paylan’a karşı birleşti.

Birleşti ve üç parti Garo Paylan’ı „üç birleşim“ TBMM’den ihraç etti.

Bir tek „soykırım“ sözcüğünden dolayı. Paylan „1915’te soykırım oldu“ demiş. Nasıl dermiş. Diyemezmiş. Derse meclisten kovulurmuş.

Kılıçdaroğlu ve arkadaşları bu utanç verici kararla, Saray rejiminin ülkede estirdiği teröre büyük bir yardımda bulundu. Sen CHP olarak bir vekilin Meclis’ten „geçici“ olarak kovulmasına „evet“ dediğin zaman, anayasaya „hayır“ diyemez olursun. O vekilin bir gün tutuklanıp hapse atılmasına itiraz bile edemezsin.

Etmiyorsun zaten. O halde senin bu anayasaya karşı olduğuna kim ve neden inansın?

TBMM’de sanki olağan bir durumdaymışız gibi, komik „gösteriler“ yaparak, Kürt halkı gerçekten „ayağa kalkmışken“ „ayağa kalk dersem ayağa kalk“ maskaralığı yaparak, arada gülünç „yumruklama ve ısırma“ eylemlerinde bulunarak, firaklı nutuklar atarak, sonra da evinizde „çekirdek çitleyerek“ Meclis’te neler yaptığımızı seyredin çağrısıyla, 20 Temmuz darbesine karşı „inkılapçılık“ yaparak faşizme karşı mücadele ettiğine kimi inandıracak?

Kılıçdaroğlu Paylan’la omuz omuza vereceğine, Paylan’a karşı Saray rejiminin ortaklarıyla birleşerek, demokrasi güçlerinin cephesine çok büyük bir zarar verdi.

Geçtiğimiz hafta, Sözcü Gazetesi yazarı Bekir Coşkun CHP’ye „Meclisi terk et“ çağrısı yaptı. CHP Meclisi terkedeceğini Garo Paylan’a „Meclisi terketme“ cezası verdi.

Bu durumda CHP seçmenlerine, onları bekleyen tehlikeyi hatırlatmak isterim:

CHP Saray rejimini, bırakalım yıkmayı, sarsabilecek çapta herhangi bir direniş yapamaz. O eskidendi. Senin CHP’ye verdiğin yüzde yirmilerdeki desteğe, CHP’nin ordudaki, yargıdaki, bürokrasideki muazzam gücü eklendiğinde, CHP’nin bırakalım sarsmayı, yıkamayacağı iktidar yoktu. O günler geçti. Artık CHP’nin böyle bir gücü yok.

Ama daha beteri, CHP, kendisine desteki verenleri, „devlete dayanarak“ kolay yoldan „muhalefet“ etmeye alıştırdı. Bedel ödemeden, tehditleri göze almadan muhalefet etme alışkanlığı CHP’nin yüzde yirmilerdeki oylarını faşizm karşısında sıfıra indirdi. AKP, demokrasiyi öldürüyor, öldürürken „CHP bacağımı ısırdı“ diye bağırıp, zırlıyor, tepiniyor. CHP de „muhalefet“ ettiğini sanıyor.

En son nasıl bir muhalefet „hamlesi“ yaptı?

Eğer ikinci turda da 330 aşılırsa, CHP müthiş bir „hamle“ yapacakmış, Anayasa Mahkemesine gidecekmiş… Allah akıl fikir versin. O anayasa mahkemesinin bir üyesi oradan alınıp hapse atıldığından beri, bu yüksek mahkeme tüm kararlarıyla kendi hakkında „yok hükmü“ vermedi mi?

Hem 15 Temmuz „kontrollü darbeydi, asıl darbe 20 Temmuz’da OHAL ilanıyla gerçekleşti“, diyeceksin, sonra dönüp yasa, Anayasa, yargı, yüksek yargı iplemeyen bu rejime karşı, „hamle“ diyerek „Anayasa Mahkemesine bir dilekçe“ vermekten söz edeceksin.

Bu yöntem, biliniz ki, doğal parlamenter rejimde bile „en pısırık muhalefet“ yöntemidir. Faşizmde ise bir gıdımlık bile işe yaramaz.

CHP HDP’ye karşı rejim koalisyonuyla yan yana durarak ve kendi kitlelerini faşizmin „hamleleri“ karşısında „evlerinde beklemeye“ mahkum ederek Saray rejimine en büyük yardımı yapıyor.

Yapsın.

Ama CHP’li kardeşlerimiz de şunu unutmasın: Faşizm Kürdistan’da egemen olamaz, ama İzmir’i yutar. Yarın Türkiye’nin Batısına tümüyle hakim olduğunda, böyle bir ülkenin „birliği“ de hem anlamını yitirir, hem de „Kürdistan’ı faşist Türkiye’yle birliğe“ çağırmak gülünç olur.

CHP HDP’yle neden yanyana gelmiyor?

Oy kaybetmekten mi korkuyor?

Kaybetmediği oylarla Saray rejimini durduracağına sahiden inanıyor mu? İnanıyorsa, neden şimdiye kadar durduramadı? Nasıl olacak da bundan sonra durduracak?

Faşizm bir kere anayasal meşruiyet elde etti mi, CHP „anayasal faşizmin, anayasal muhalefet partisinden“ başka bir şey olmayacaktır.

Böyle olsun mu? CHP’lilerin yanıt vermesi gereken soru budur…