FEDA üyeleri Özgürlük Nöbeti’nde

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için Strasbourg’daki Avrupa Konseyi (AK) önünde düzenlenen nöbet eylemi, 344’üncü haftasında FEDA üyeleriyle devam ediyor. Pazar gününden bu yana nöbette olan FEDA grubunda Gönül Tayçimen, Duran Sonzamancı ve Jinda Deniz yer alıyor. Hafta başından bu yana kentte hakim olan aşırı soğuklara ve kar yağışına rağmen eylemciler her gün 07.30 ile 16.30 saatleri arasında Öcalan’ın özgürlüğünü talep ediyor.

Üzerinde Öcalan’ın özgürlüğü için süresiz nöbette olunduğu yazılan pano ile Öcalan’ın portrelerinin bulunduğu eylem alanında, çevreden geçen kişilere de bilgilendirme yapılıyor.

Direnişi selamlıyoruz

Grup adına açıklama yapan Gönül Tayçimen, Güven’in yanı sıra cezaevleri ile Avrupa’daki açlık grevlerini selamladıklarını söyleyerek, “Bizler Alevi Kadın Hareketi olarak, Leyla arkadaşın yanındayız ve bizler de onun direnişini sonuna kadar  destekliyoruz” mesajı verdi.

Eylemlerini kimi zaman eksi 5 dereceye varan soğukta sürdürdüklerini söyleyen Tayçimen, Avrupa’daki Kürtler ve Aleviler başta olmak üzere halklar ve inançların buna aldırış etmeden direnişte olduklarını ifade etti. Tayçimen, Öcalan’ın özgürlüğü için düzenlenen nöbet eyleminin de zor koşullara rağmen sürdürüldüğünü kaydederken, direnişin ve mücadele bilincinin bu tür zorlukları basit kıldığının altını çizdi.

FEDA üyeleri, AK ve İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) Kürt Halk Önderi’ne yönelik tecridin sonlandırılmasına yönelik taleplere acil olarak karşılık vermeleri çağrısı da yaptılar.

ANF/STRASBOURG