Federal Kürdistan’daki parti ve STK’ler: Hava sahası uçuşa yasaklansın

Federal Kürdistan Bölgesi’ndeki 70 parti ve STK, yaptıkları ortak açıklama ile uluslararası toplumu Kuzey ve Doğu Suriye hava sahasını uçuşa yasaklama çağrısı yaptı.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Bölgesi’ne yönelik 7’nci gününe giren saldırılarına yönelik tepkiler büyüyor. Federal Kürdistan Bölgesi’nde, aralarında KNK, YNK, Goran, PYD, PJAK, KODAR ve Komala’nın da olduğu yaklaşık 70 parti ve sivil toplum örgütü, Türkiye’nin saldırılarına karşı harekete geçti.

Parti ve kurumlar yaptıkları ortak açıklama ile uluslararası topluma Rojava hava sahasının uçuşa yasaklanması konusunda çağrı yaptı.

Türkiye’nin saldırılarına dikkat çekilen açıklamada, “Türkiye, uluslararası hukuka aykırı davranarak Kuzey ve Doğu Suriye ve Rojava Kürdistanı’na savaş yürütüyor, sivilleri hem havadan hem de karadan hedef alarak katliam gerçekleştiriyor. Artık uluslararası devletlerin, sadece endişelerini ifade eden kelimeleri bir şeyi değiştirmiyor. Katliamların önüne geçmenin tek yolu, adım atma ve bu vahşeti durdurmaktır” denildi.

“Rojava üzerinde hemen uçuşa yasak bölge talep ediyoruz” diyen parti ve STK’ler, şu ifadeleri kullandı: “Diktatör Erdoğan’ın yanı sıra Beşar El Esad’ın politikası, hem geçmişte hem de bugün Kürt nüfusunun etnik temizliğini hedef almaktadır.

Uluslararası kurumları acil olarak müdahale etmeye çağırıyoruz. Çok sayıda batılı devlet, Türkiye’ye yaptığı silah satışlarıyla insanlığa karşı yapılan bu etnik temizlik suçuna önemli katkıda bulunuyor, bundan vazgeçmeye çağırıyoruz. Tüm dünyayı Türkiye’ye karşı diplomatik yaptırımlarda yer alma çağrısında bulunuyoruz.
 
‘Diktatör Erdoğan’a karşı net siyasi duruş ortaya koyun’

Uluslararası toplumu bu soykırımcı saldırılar karşısındaki sessizliklerinden dolayı eleştiriyoruz. Bu kanlı savaş her gün insan hayatına mal oluyor. Diktatör Erdoğan’a karşı net bir siyasi duruş tavrı koymalısınız.

Türkiye’nin NATO üyeliği derhal gözden geçirilmeli ve uluslararası kurallara uyması konusunda etkin yaptırımlar yürürlüğe konulmalıdır. Buna uymaması durumunda, Türkiye’nin NATO’dan dışlanması çağrısında bulunuyoruz.

Bu savaşta insani felaketin ne derecede olacağı düşünülemez boyutlarda olacaktır. Batı demokrasilerini örnek gösterdik, değerlerinize övgüler yaptık, barbar DAİŞ terörüne karşı sizleri de savunduk ve şimdi sizle bizleri kaderimizle tek başımıza bıraktınız. Oysa insanlık değerleri için Rojava’da kurduğumuz örnek model Suriye’ye istikrar, halklar için özgürlük, birçok dini azınlığın korunması için güvence sunuyor.

Uluslararası toplum ve uluslararası kuruluşlar, kendilerini mülteci anlaşması yalanı altında Erdoğan’ın şantaj yapmasına izin verdiler. Oysa mülteci krizini yaratanın Erdoğan’ın savaş kışkırtıcılığı olduğunu görmek istemediniz.

Unutmayalım ki bugün Kürtleri soykırıma uğratmak isteyen bu işgalci saldırı aynı zamanda Avrupa’nın değerlerine de karşıdır. Şimdi sesini çıkarmayıp, hareket etmeyenler Ortadoğu’daki tırmanan teröre izin vermiş oluyor ve Avrupa halklarını büyük bir tehlikenin içine atıyorlar.”