Feridun Yazar ve Mustafa Düşünekli

Kürt Özgürlük mücadelesine emek vermiş insanlarımızı birer birer kaybediyoruz. Kimi haber oluyor, kimilerinin ise ölümünden haftalar sonra aramızdan ayrıldığını duyuyoruz. Bundan yaklaşık bir ay önce Mustafa Düşünekli’yi kaybetmişiz. Feridun Yazar’ı ise 12 Haziran’da kaybettik.

Mustafa Düşünekli Siverekli bir terzi idi. AP’sinin Siverek teşkilatının çeşitli kademelerinde görev yaptı. Bunun yanında tavizsiz bir Kürt yurtseveri idi. 1967 "Doğu Mitinglerinde" Silvan, Siverek, Hilvan mitinglerine konuşmacı olarak katılmış, diğer mitinglere ise katılım sağlamıştı. Bu mitinglerde yaptığı konuşmalar nedeniyle 12 Mart’ta Diyarbekir-Siirt İlleri Sıkıyönetim Askeri Mahkemesinde DDKO davası nedeniyle yargılanmış, üç yıl dokuz ay hapis cezasına çarptırılmıştı. 12 Mart döneminde Diyarbekir Askeri tutukevinde birlikte kaldık. Cezaevinde oluşturulan başkanlığını sevgili Edip Karahan ağabeyin yaptığı başkanlık divanının üyesi idi. Onun yardımcılığını yapıyordu. Mustafa cezaevinden tahliye olduktan sonra AP’si ve Bucak ağaları ile ilişkilerini askıya aldı. Ceza evinde dönüşüm yaşamıştı. Dayım Hasan Oral’a olan borcundan dolayı Siverek Terzi evlerindeki evini Bucak ağalarına kaptırmıştı. Mersin’e yerleşti. Yaşadığı müddetçe Kürtlüğünden, yurtseverliğinden taviz vermedi. 

Mustafa bir yıl önce beyin kanaması geçirmişti. Evinde yatıyordu. Kendisini telefonla bir kaç kez aradım. Ziyaretine gideceğimi söyledim. Ancak koşullarım nedeni ile gidemedim. Vefat ettiğini Haziran ayında öğrendim. Apê Musa’nın dediği gibi "Termometrenin eksi sıfırdan sıfıra" yükselmesinde emeği olanlardandı. Dostlarının, Kürt halkının başı sağ olsun. Gözü arkada kalmadı. Yiğit insanların sömürgeciliğe nasıl darbe vurduğunu Kürt ulusunun Güney ve G.Batı’da statüye kavuştuğunu da görebildi.

Feridun Yazar benim gençlik yıllarımın mihnet arkadaşı idi. Üniversite yıllarımız birlikte geçti. Aynı evde bir yıl birlikte kaldık. Babamın şahadetinden sonra aynı evde kaldığımız için acımı en yakından bilen ve paylaşan bir dostum idi. 1969 yılında Hilvan’da yapılan mitingten dolayı tutuklanmıştı. 1971 darbesinde Diyarbekir’de birlikte cezaevinde kaldık. Aynı komünde idik. Cezaevi sonrası Hukuk Fakültesini bitirip Urfa’da avukatlık yapmaya başladı. 1977 yılında CHP’den Urfa Belediye başkanı oldu.1979’da faşist güçler tarafından Urfa’da vuruldu. Midesinden yaralanmıştı, ölümden döndü. 12 Eylül döneminde yeniden cezaevine girdi. İşkence gördü. Tahliye olduktan sonra SHP’de yer aldı. 1989 Paris konferansı sonrası Kürt milletvekillerinin SHP’den ihracından sonra SHP’den ayrıldı. HEP’in kurucuları arasında idi. Birlikte HEP yönetiminde görev aldık. Vedat Aydın’ın cenaze töreninde HEP otobüsünde birlikte gaz ve dayak yedik. 

1991 seçimlerinde ben Urfa 2 bölge 1.sırada milletvekili adayı, Feridun ise yine Urfa’dan kontenjan adayı idik. Malum sebeplerden dolayı seçimleri kaybettik. Seçimler sonrası yapılan HEP kongresinde genel başkan seçildi. Bir yıl sonra görevini Ahmet Türk’e devretmek zorunda kaldı. DTP’nin de kurucuları arasında yer almıştı. Daha sonra partiden koptu. Kürt Demokrasi Derneğini kumuştu. 1 Kasım seçimlerinde HDP’den Urfa milletvekili adayı oldu. Seçimi kaybetti. Son dönemlerde akciğer kanseri tedavisi görüyordu. En son telefon görüşmemizde kendisine moral vermeye çalıştım. Yeğenim Rahşan ile yaptığım son telefon görüşmesinde bitkisel hayatta olduğunu öğrendim. Önceki gün ölüm haberini aldım. Urfa’ya sevdiği, emek verdiği topraklara götürdüler. Toprağı bol olsun. Teker, teker ayrılıyorlar barometreyi eksilerden sıfıra getirenler.

KÜRDİSTAN TARİHİNDE  BU HAFTA: 

* 14 Haziran 1993 tarihinde Ö.Gündem dağıtıcısı Haşim Yaşa Diyarbakır’da, yurtsever din adamı İbrahim Akıl ise Şırnak Görümlü’de kontralar tarafından şehit edildiler.

* 14 Haziran 1993’te devletin baskılarını protesto etmek için Digor’a yürüyen köylülerin üzerine ateş açıldı. Dokuz Kürt köylüsü şehit edildi.

15 Haziran 1909’da Peyman gazetesi Diyarbakır’da yayınlanmaya başladı.

* 15 Haziran 1989 tarihinde İstanbul’da "Toplumsal Diriliş" gazetesi yayınlanmaya başlandı.

* 16 Haziran 1994 tarihinde DEP Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı.

* 17 Haziran 1921 tarihinde Koçgiri Kürt Milli Hareketi, Sakallı Nurettin Paşa komutasındaki TSK ve Topal Osman çetesi tarafından bastırıldı.

* 17 Haziran 1988 tarihinde kendisini 24 Nisan 1988 günü teslimiyete karşı Çanakkale Cezaevi’nde yakan Sema Yüce, Çapa Tıp Fakültesi’nde yaşamını yitirdi.