Festival coşkuyla sürüyor

CAFER CAFO/XANDÎ ELO / ŞEHBA

Efrîn’de kısıtlı imkanlarla başlayan tiyatro çalışmaları sonucu ortaya çıkan Mîtan’i Tiyatro Festivali, bugün zorlu şartlar altında Şehba’da düzenleniyor.

İlk zamanlarda 3-4 izleyici ile sınırlı kalan tiyatro gösterileri ve oyunlar yalnızca belirli etkinlik ve Newroz Bayramı’nda gösteriliyordu.

Rojava Devrimi ve Efrîn’in Suriye rejiminden özgürleştirilmesine kadar bu şekilde devam eden tiyatro gösterileri, devrimden sonra Suriye rejiminin belirlediği kalıplardan çıkarıldı.

Konuya ilişkin konuşan Efrîn Kantonu Kültür ve Sanat Komitesi Yöneticisi ve 4’üncü Mitan Tiyatro Festivali Hazırlık Komitesi Üyesi Rûmet Beko, “Efrîn’de tiyatronun tarihi eskilere dayanıyor. Suriye rejiminin zulmü nedeniyle tiyatro çalışmaları yalnızca skeç şeklindeydi ve dar kapsamdaydı. Tiyatro gösterileri yalnızca belirli etkinlik ve Newroz Bayramı’nda gösteriliyordu” dedi.

İlk adım 2014’te atıldı

2014’te başlayan “Mitan Tiyatro Festivali” tiyatro alanında atılan ilk adım oldu.

Tiyatroya ilgi duyan genç gruplar, bu alanda çalışmalar yaptı. Tiyatro gösterileri, tiyatro severler tarafından yoğun bir ilgiyle karşılandı. Bu kapsamda tiyatro eğitimleri veren devreler açıldı.

Bütün engelleme ve kısıtlı imkanlara rağmen tiyatro alanında büyük gelişmeler kat edildi. Mitan Tiyatro Festivali’nin düzenlediği üç eğitim devresi de başarılı geçti. Tiyatro eğitimleri işgalci Türk devletinin Efrîn’e saldırdığı 2018 yılına kadar devam etti.

Çiyayê Kurmênc yeniden kuruldu

Kısıtlı imkanlar ve kantonda yalnızca bir tiyatrocunun olması nedeniyle zor dönemlerden geçtiklerini belirten Rûmet Beko, Türk devletinin Efrîn’i işgal etmesi nedeniyle yüzbinlerce Efrînlinin Şehba kantonuna göç etmek zorunda kaldığını ifade etti.

Rûmet Beko, zorlu göç şartlarına rağmen Efrîn Kantonu Kültür ve Sanat Komitesi’nin Efrîn Kantonu Kültür ve Sanat Hareketi’nin koordinasyonu ile yıkılan Çiyayê Kurmênc Tiyatro’sunu sahnesini yeniden inşa ettiğini kaydetti.

4’üncü Mitan Tiyatro Festivali Çiyayê Kurmênc Tiyatrosu’nda gösteriliyor. Mitan Tiyatro Festivali’nin zorlu göç şartlarına rağmen Şehba’da düzenleniyor olmasının büyük bir başarı olduğunu belirten Rûmet Beko, “Türk devletinin işgal saldırıları ve sivillerin Şehba’ya göç etmesinden sonra tiyatro çalışmaları durdu ve sorunlar arttı. Ancak bütün zorluklara rağmen 4’üncü Mitan Tiyatro Festivali düzenlendi. Bu bizim için ve tiyatro çalışmalarının canlanması için büyük bir başarı oldu” diye konuştu. 4. Mîtan Tiyatro Festivali “Terîfê Heydo” ve “Nesrîn” isimli tiyatro oyununun sahnelenmesiyle devam ediyor.