FIFA: İran kadınlara stadyum yasağına son vermeli

FIFA Başkanı Gianni Infantino, İran’da kadınlara stadyum yasağının kabul edilemez olduğunu ve bu uygulamanın kaldırılması gerektiğini söyledi.

Infantino, FIFA’nın tutumunun açık ve kesin olduğunu ve kadınların ülkedeki futbol stadyumlarına girmesine izin verilmesi gerektiğini belirtti.

İran’da kadınlara spor stadyumlarına katılım yasağı 1979 İslam Devrimi’nden kısa bir süre sonra gerçekleşti. Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü de yasağı sonlandırmaya çağırdı.

Çağrılar, Tahran’da erkek kılığına girerek futbol stadyumuna girdiği için ‘günahkar bir eylemde bulunmak’ suçlamasıyla yargılandığı için kendini ateşe veren Sahar Khodayari’nin ölümü sonrasına denk geldi. Khodayari’nin ölümü hem İran’da hem de dünyada öfkeye yol açtı.

Infantino, İran Futbol Federasyonu ve İran makamlarının bu kabul edilemez durumu ele almak üzere çağrılarımı dikkate almalarını umuyorum ve İran’da FIFA üyelerinden oluşan delegasyonlardan bu yönlü iyi haberler duymayı dört gözle bekliyorum” dedi ve ekledi:  “Bunun doğru ve güvenli bir şekilde yapılmasından önce atılması gereken adımlar ve süreçlerin olduğunu anlıyoruz, ancak şimdi bir şeyleri değiştirme zamanı.”

FRANKFURT