Finlandiya’daki Kürtlerin adayı Said Moradi

Finlandiya’da Pazar günü yapılacak parlamento seçimlerinde Sol Parti’den (Vasemmistoliitto-Sol Birlik) Said Moradi isimli Kürt de aday. Seçimler öncesi projelerini anlatan Moradi, Kürt seçmenlerin oylarına talip olduğunu söyledi.

Uzay-havacılık ve matematik konusunda master yapan Moradi, partisinin bu seçimlerde başarıyla çıkacığına inanıyor. Hali hazırda 200 üyelik Finlandiya Parlamentosu’nda Sol Parti’den 12 milletvekili bulunuyor. Anketler bu seçimden sonra Sol Partili milletvekillerinin sayısının artacağını öngörüyor.

Anketlere göre Sol Parti’nin 18 milletvekili çıkarması muhtemel. Ancak Muradi’nin görüşü ise bu sayının da üstünde bir başarı elde edileceği yönünde. Finlandiya seçim sisteminde tercihli oylar da kullanılıyor. Bir bölgeden aday gösterilenler sıralamaya göre değil, en çok tercihli oyu alan aday kazanıyor.

Programın üç temel maddesi

Seçimler öncesi sorularımızı yanıtlayan Said Moradi seçilmesi durumunda önüne koyacağı plan ve projeleri üç temel başlık altında sıraladı. Birinci madde olarak üretimde bulunan kadın ve erkekler için ücret eşitliği ve sosyal yardımların artırılması oluşturuyor. Moradi, ikinci madde olarak yüksek öğretim sisteminin iyileştirilmesi ve üçüncü madde ise siyasi kararlarda halkın doğrudan katılımının sağlanması ve lobilerin etkisinin kırılması olarak sıraladı.

Kürt dernekleri destek veriyor

Finlandiya’da yaşayan Kürtlere bağlı derneklerin desteğini aldığını hatırlatan Moradi, aydın entellektüel Kürt çevrelerin de onunla dayanışma içinde olduğunu hatırlattı. Moradi Finlandiya’da yaşayan Kürdistan’ın dört parçasından insanların desteğini aldığını söyledi.  19 yıldır Finlandiya’da yaşayan Moradi Doğu Kürdistanlı. Tüm Kürt çevrelerinin desteğini aldığı halde Moradi’nin kaygısı seçim günü oy kullanacak Kürtlerin oranının az olması. Finlandiya’da yaşayan Kürtlere çağrıda bulunan Moradi, “Adayınız var, pazar günü parlamento seçimleri için oyunuzu kullanın” dedi.  

  WASHINGTON