Fransa için kritik pazar!

Fransa Gündemi

Fransa’da merkez sağ Cumhuriyetçi Parti’si cumhurbaşkanı adayı için geçen hafta sandık başına gitti. Parti yönetim kurulları, partiden şimdiye kadar seçilmiş belediye meclis üyeleri, milletvekili ve senatörlerin katılım sağladığı ilk tur seçimde eski başbakan olarak da görev yapmış François Fillon yüzde 44 oyla birinci çıktı. Şuana kadar önümüzdeki Nisan-Mayıs aylarında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Alain Juppe ve Sarkozy’nin adları gündemdeyken François Fillon ön seçimde birinci çıkması ise Fransa için adeta bir sürpriz olarak değerlendirildi. 

Seçim sonucuna göre Sarkozy kendi partisinin tabanında kaybetti. 27 Kasım günü Cumhuriyetçiler tekrar sandık başına gidip bu kez Fillon ve Juppe arasında bir seçime gidecek. Yarışı kaybeden Sarkozy Pazar günü için anında harekete geçerek benzer görüşler paylaştığı Fillon’u desteklediğini açıkladı.

Peki Sarkozy neden kaybetti? Bu durumda Sarkozy’yi siyaset arenasına sürenler geri çekti demek daha doğru olur. Temmuz ayından itibaren Sarkozy seçim yarışına başlamıştı. Önce IŞİD’ın Nice kentinde düzenlediği saldırıyla gündeme gelen Sarkozy mevcut hükümetin güvenlik siyasetini eleştirerek, ülkede kaosu besleyen mekanizmanın hükümetin kendisi olduğunu iddia etti. Hükümetin geriye kalmış kırıntı düzeyindeki güvenini toplum içerisinde yerle bir eden Sarkozy, yayınladığı kitapla birlikte hem kendi oyunu hem de partisi Cumhuriyetçilerin oylarını hızlı bir biçimde yükseltti. Yapılan kamuoyu yoklamalarında geçtiğimiz haftaya kadar oy potansiyeli olarak, Alain Juppe ile başa baş bir noktaya gelen Sarkozy hakkında yeni bir skandal patlak verdi. Cumhuriyetçiler’in kendi içerisinde yapacağı seçim öncesi delillerle birlikte Kaddafi’den para alma meselesi yeniden piyasaya sürüldü. Parti içerisinde yapılan oylamayla da Sarkozy üçüncü sırada tutularak, topluma Cumhuriyetçiler güven veren mesajını böylelikle vermiş oldu. 

Fransa’da merkez sağ Cumhuriyetçi Parti’nin cumhurbaşkanı adayı olmak için yarışan Alain Juppe ile François Fillon Pazar günü yapılan seçimlerin ardından yarış giderek kızıştı. Fillon, cumhurbaşkanı olması durumunda Rusya ve Esad’la ile ilişkileri yeniden düzenleyeceğini, 5 bin kamu görevlisini işten atacağını, güvenlik konseptini yeniden ele alacağını dile getirirken Juppe ise ilk turda sürpriz bir şekilde birinci gelen rakibi Fillon’a Rusya ile yakınlaşma vaatleri üzerinden yüklenmeye başladı. 

Muhafazakar kesimi temsil eden Fillon, yabancı karşıtı politikasıyla öne çıkmış bir isim. Fransa Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, kamu harcamalarını azaltacağını, işverenlere vergi kolaylıkları getireceğini söyleyen Fillon, 35 saatlik haftalık çalışma süresini arttırmaktan, bu süreyi kamu sektöründe 39 saate çıkarmaktan söz ediyor. Emeklilik yaşını 62’den 65’e yükseltmek, Fransa Parlamentosu tarafından onaylanacak kotalarla ülkeye göçün azaltılarak en düşük seviyeye indirilmesi, haşema ile plajlara ve denize girilmesinin ülke çapında yasaklanması, Rusya ve İran’la daha yakın ilişkiler geliştirilmesi, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin ekonomi politikalarında eşgüdümü sağlayacak Euro Bölgesi hükümeti kurulması vb uzanan vaatler zincirine sahip Fillon için Cumhuriyetçiler Pazar günü sandık başına gidecek. Fillon ve Juppe arasında geçecek bu seçim aslında 2017 Mayıs’ının Cumhurbaşkanı’nı da belirleyecek.