Fransa Newroz’a hazır

Fransa, 23-24 Mart tarihleri arasında Newroz kutlamalarına hazırlanıyor. Birçok kentte gerçekleşecek kutlamalarda temel gündem Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit ve tecrite karşı yapılan açlık grevi eylemleri olacak.

Fransa’da gerçekleşecek olan Newroz etkinliklerini organize eden Kürdistani kurumların çatı örgütü Fransa Demokratik Kürt Konseyi Eşbaşkanı Vedat Bingöl, “Newroz ve serhıldan ruhuna yakışır bir biçimde Newroz alanlarını doldurmalı, faşizmin zorba politikasına karşı sesimizi yükseltmeliyiz. Dünyanın dört tarafına yayılan direnişi sahiplenmek, tecridi kırmak için hayati önem taşıyor. Bu bilinçle Newroz alanlarında olmalıyız” diyerek, Kürt halkını Newroz etkinliklerini sahiplenmeye çağırdı.

Şehirlerde Newroz planlaması

Paris: 23 Mart Cumartesi saat:11.00’de Sancelles Park alanında start alacak. Paris ve Ile De France bölgesindeki tüm Kürdistani derneklerin organizasyonuyla gerçekleşecek olan Newroz programında Kawa, Dîno, Zimanbaz, Tari, Koma Zelal, Bines Roj yer alıyor.

Nantes:  Ergin Xelikan, Narinxan, Ali İhsan Doğan ve yerel grupların katılımıyla, 23 Mart Cumartesi günü, saat: 14.00’de, 73 Av. du Bout Des Landes 44300 Nantes adresinde gerçekleşecek.

Montpellier: 31 Mart  Pazar günü saat:14.00’te Place Du Professeur Mirouz’da bulunan Espace Pitot’a Newroz kutlanacak. Newroz programına Faysal Sarıyıldız, Hozan Menal, Seyda Perinçek, Eleonore Fourniau ve birçok isim yer alacak.

Toulouse: 23 Mart Cumartesi günü saat:18.30’da A la Place Patilole’de gerçekleşecek. Programda Deniz Esmer, Koma Mordem yer alıyor.

Marsilya: 24 Mart Pazar günü saat 13.00’te gerçekleşecek olan Newroz etkinliğinde Ali Agiri Jiyan, Rojda Biter, Hozan Arhat sahne alacak.

Frejus: Deniz Derman ve Hozan Diyar’ın katılacağı Newroz etkinliği 24 Mart Pazar günü saat 13.00’te 129 Rue Ablert Einstain 83600 Frejus adresinde gerçekleşecek.