Fransa; Türkiye ve Rusya ile çözüm arayışındayız

Dünya, yüz binlerce Rus, NATO ve Çin askerinin 11 Eylül’de Rusya’nın doğusundaki Baykal ötesi bölgede, Vostok-18 adıyla yapılacak düello tarzı savaş tatbikatına tanıklık etmeye hazırlanırken, Rusya İdlib’e hava saldırısı gerçekleştirdi. Fransa’nın bu sürecin neresinde olduğu ise henüz netlik kazanmış gibi gözükmüyor, ama Fransa Dışişleri bakanı Jean Yves Le Drian, İdlib konusunda Rusya ve Türkiye ile bir çıkış yolu bulmaya çalıştıklarını ifade etmekten çekinmedi!

II. Dünya Savaşı’dan bu yana Rusya’da ve Avrupa’da düzenlenen bu en büyük tatbikatlar, doğrudan doğruya nükleer silahlı güçler arasında bir çatışma tehlikesi oluşturan askeri çatışmaların ve gerilimlerin tırmandığı koşullarda içerisinde gerçekleşirken, Suriye üzerinden yürütülen kriz alanının daha da önümüzdeki dönemde çetrefilli bir hal alacağı gözüküyor. Rusya, hava saldırısı sonrasında basına konuşan, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, İdlib konusunda, “İdlib’de Esad rejiminin yeniden kimyasal silah kullanımına ilişkin bir risk var. Bu kanıtlanmadı ancak bir girişim olabilir. Bazılarının açıklamalarına baktığımda böyle bir risk olduğunu düşünüyorum.

Ölümlere neden olan kimyasal silah kullanıldığına dair kanıt olduğunda Fransa’nın cevabı bir önceki ile aynı olacaktır.” diyerek, “Esad savaşı kazandı ancak barışı kazanamadı. Bunu Esad rejimini destekleyenler için de söyleyebiliriz. Özellikle Rusya için diyorum.” ifadesini kullandı. Bir taraftan Rusya konusunda bunları ifade eden Le Drian diğer tarafta İdlib’deki tek çözümün siyasi bir çözüm olduğunun altını çizerek, Suriye’de anayasa reformu ve seçimlerin yapılması için çalışmalar yaptıklarını ve bu konularda Rusya ve Türkiye ile birlikte bir çıkış yolu aradıklarını belirtiyor.

İdlib’in bir “saatli bomba” gibi olduğunu dile getiren Le Drian, “Eğer İdlib savaşı olursa burada yaşanacaklar, Halep’te yaşanan acı ve katliamları çok geride bırakır. Bu nedenle bu saatli bombanın patlamaması için uluslararası toplumun ve harekete geçebilecek herkesin harekete geçmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanı (Emmanuel) Macron ile Rus ve Türklere bunu söylüyoruz, çünkü İdlib Türkiye sınırında.” diye konuştu. Konuya dair Astana grubun garantörleri Rusya, Türkiye ve İran’ın bu soruna çözüm bulmalarını istediğini söyleyen Le Drian, “Rusya ve Türkiye’nin itibarını her şekilde etkileyecek insani trajediden kaçınmak gerekir. Rusya ve Türkiye ile bir çıkış yolu bulmaya çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Moskova’dan dünyaya ABD ve müttefiklerinin, Suriye’ye karşı yeni bir büyük saldırı eylemi hazırlığı içerisinde olduğu yönünde haberlere, Suriye ordusunun son günlerdeki bombardımanı ve topçu ateşi İdlib’in güney sınırına birliklerini yerleştirdiği, diğer taraftan, Şam’ın, hala El Kaide bağlantılı İslamcı milislerin kontrolü altında olan son topraklardan birini geri almaya yönelik bir saldırı başlatmanın eşiğinde olduğu haberleri ekleniyor. Bütün bu karmaşa içerisinde Rusya ve karşısında ABD kamplaşması arasında Fransa’nın daha çok Rusya ve Türkiye ile ortak yol arayışında olduğu Le Drian’ın açıklamalarından anlaşılıyor. Bu yol olmadığında ABD’de yüzünü çevirme olasılığı bulunan Fransa’nın bölgede alacağı askeri pozisyonun ise gerekçeleri her zaman için zaten mevcut; “insani felaket, göç dalgası ve kimyasal kullanımı” senaryosu, cepte hazır!