Fransa’da 2. Vals dönemi!

Fransa Gündemi

Fransa’da hükümetin istifasının ardından yeni kabine oluşturuldu. Ancak Fransa’da değişen bir şeyin olmayacağı düşünülüyor.
Fransa’da pazartesi günü istifa eden 4 aylık I. Valls hükümeti -"mücadele hükümeti" yerine bu kez 2. Valls "sosyal-liberal" hükümeti görev başına geçti. Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından bu yıl nisan ayında hükümeti kurmakla görevlendirilen Valls, eski kabinede Ekonomi Bakanı Arnaud Montebourg, Milli Eğitim Bakanı Benoit Hamon ve Kültür Bakanı Aurelie Filipetti ile ekonomi ve para politikaları konusunda görüş ayrılığı yaşamış, bunun üzerine Cumhurbaşkanı Hollande’a hükümetinin istifasını sunmuştu. Hükümet içerisinde François Hollande’ın ekonomi konusundaki görüşlerine muhalif olanlar, yeni kurulan kabinenin dışına bırakılarak Valls tarafından yeni hükümet kuruldu.
Valls, yeni kabinesini basına "Fransa 40 yıldır imkanlarının üstünde yaşıyor. Borç batağındayız. Euro bölgesinde halen resesyon riski kalkmamıştır" diyerek Fransa’nın "kemer sıkma politikasıyla" yönetildiğini reddetti. Valls, yeni kabineyi oluştururken Hollande’a yakın isimleri korudu ve hükümetin ekonomi politikasına karşı çıkanları ise tasfiye etti. Eksi hükümetin Ekonomi Bakanı Arnaud Montebourg’un Hollande’ı hedef aldığı için hükümet düşürüldü. Montebourg’un yerine Hollande’a yakın isim Emmanuel Macron ekonomi koltuğuna oturdu. Sosyalist Parti içerisindeki sol kanadın şiddetle eleştirdiği Macron, sağ eğilimi ile biliniyor. Ekonomi, Eğitim, Kültür, Şehircilik, Spor bakanlıklarının değiştiği kabinede 12 eski bakan yerini korudu.
Ekonomistler ve siyaset bilimcilerin hükümet değişikliği konusunda yaptığı yorumlarda; hükümetin ve Hollande’ın ekonomi ve sosyal planlarının önümüzdeki dönem Fransa’da daha kara günlerin yaşanmasına sebep olacağı yönünde oldu.  Hükümet; tatil sonrası işsizlik, vergi reformu, 2015 bütçesi, yerel-idareler reformu, çevre vergisi vb konularda karar vermek durumunda. Ekonomi konusunda AB’nin baskısının da artacağı ifade ediliyor. Sendikalar tatilin bitmesini bekliyor. Hükümet istifasını endişeyle karşıladıklarını ifade ediyorlar. Çünkü onlarda bu çalkantıların yaşanan krizin derinleşmesiyle ilgili olduklarını biliyorlar. Krizin faturası "bize çıkacak" diyen sendikalar, Eylül ayıyla birlikte yeni bir eylem takvimi oluşturacaklarını ifade ediyorlar.
Mevcut muhalefet partileri de hükümeti ekonomi konusunda "aşırı liberal" olarak eleştiriyor. Sosyalist Parti içindeki sol kanat ise hükümetin politikasının sosyal yönünün bittiğini ve patronlara yaradığını iddia ediyor. Seçim dönemi Sosyalist Parti’nin yanında yer alan tüm güçler-yeşillerde dahil, desteğini çekmiş durumda. Dış muhalafetin yanında Parti içerisinde de iki kanat oluşmuş durumda. Parti içerisinde bu iki kanadın kıyasıya kapışması hükümeti istifaya kadar götürdü. AB bileşenleri Fransa’nın durumuna kaygıyla yaklaşıyorlar. Fransa aynı çalkantıları önümüzdeki dönem de yaşamaya devam ederse yani krizin derinleşmesi tüm Avrupa ülkelerini bağlayıcı bir pozisyona gelebilir endişesi öne çıkıyor.
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Nisan ayında Manuel Valls’a hükümet kurma görevi verirken yeni hükümete "mücadele hükümeti" adını vermişti. Hollande’ın "mücadelesi" dört ay sürdü. Bundan sonrası için durumun pek parlak olmadığı açık… Her kriz yeni krizi barındırıyor. Çözüm adına ise yeni krizler yaşanıyor…