Fransa’da kadına şiddete karşı kampanya

SELMA AKKAYA / PARIS

Fransız kadınlar, ‘vahim’ boyutlara ulaşan kadın cinayetlerini ve aile içi şiddeti durdurmak adına, sosyal medyada #GrenelleViolencesConjugales etiketiyle seslerini duyurmaya çalışıyor.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma ve Mücadele Günü yaklaşırken, Fransa’da yılın başından bu yana eşleri veya eski eşleri tarafından öldürülen kadın sayısı 133’e yükseldi. Geçtiğimiz aylarda kadın hareketlerinin eylemlerinin ardından hükümet, konuya dair bir komisyon oluşturup duruma dair tedbirler geliştirme sözü verdi ancak bugüne kadar herhangi bir ilerleme sağlanamadı. Kadın ve Erkek Eşitliği Bakanı Marlene Schiappa, hükümet içerisinde durumu dillendiren tek bakan.

Her yıl 220 bin kadın şiddete uğruyor

Fransa’da Kadın Erkek Eşitliği Bakanlığı’nın verileri ise Fransa’da kadına yönelik şiddetin boyutunun ne düzeye geldiğini gösteriyor. Rakamlara göre her yıl yaklaşık 220 bin kadın eşi veya eski eşi tarafından fiziksel ve cinsel şiddete maruz kalıyor. Bu kadınların dörtte üçü, sürekli tekrar eden şiddet eylemlerine maruz kalırken, onda sekizi ise psikolojik veya sözlü tacize maruz kalıyor.

Taciz, tecavüz

Son aylarda konuya dair sayısız araştırma yayınlandı. Bunlardan en çarpıcı olanı ise Jean Jaures Derneği ve Ifop Enstitüsü’nün 18 yaş ve üzerindeki 2 bin 167 kadın ile yaptığı anket oldu. Ankete katılan bu kadınların yüzde 12’sinin hayatlarında en az bir kez tecavüze uğradığı ortaya çıktı. Yine bu kadınlardan yüzde 43’ü ise en az bir kez cinsel tacize maruz kaldığı belgeleniyor. Söz konusu durum Fransa’daki kadına yönelik dehşeti ortaya koyuyor.

2018’de 149 kadın katledildi

Kurbanlara Yardım Delegasyonu’nun geçtiğimiz Temmuz ayında yayınladığı rapora göre ise 2018 yılı içerisinde 149 kişi, aile içi şiddet nedeniyle hayatını kaybetti. Yaşamını yitiren söz konusu kişilerin 121’i kadın, 28’i ise çocuk. Raporda dikkat çeken bir diğer nokta ise 2018 yılında işlenen kadın cinayetlerinin yüzde 47’si evli; yüzde 22,1’i ise evililik dışındaki birlikteliklerde bulunan kadınlara yönelik gerçekleşti. Cinayetlerin yüzde 31,8’i silahla; yüzde 31,30’u ise bıçak ve benzeri kesici aletlerle işlendi.

Sosyal medyada kampanya

Fransa’nın Kadın Erkek Eşitliği Bakanı Marlene Schiappa, söz konusu rakamların ‘vahim’ olduğunu dile getirerek, kadın cinayetlerini ve aile içi şiddeti durdurmak adına, sosyal medyada #GrenelleViolencesConjugales etiketiyle sesini duyurmak isteyen kadınların kendilerine ulaşması için çağrıda bulunurken, 2019 yılı kadın cinayeti sayısı 133’e ulaştı.