Fransa’da OHAL 6 ay uzatıldı

Fransa Ulusal Meclisi, Nice kentinde geçen hafta düzenlenen kanlı saldırı sonrası ülkede olağanüstü hal uygulamasının (OHAL) 6 ay uzatılmasına ilişkin yasa tasarısını onayladı.

Fransa’da Pazartesi akşam saatlerinde başlayıp dün sabah erken saatlere kadar devam eden oturumlarda yapılan oylamada tasarı 26’ya karşı 489 oyla kabul edildi. Oylamada 4 milletvekili çekimser oy kullandı. Tasarı dün Senato’dan da geçerek yasalaştı.

Dördünce kez uzatıldı

Ülkede Kasım 2015’te düzenlenen kanlı DAİŞ saldırıları sonrası dördüncü kez uzatılan OHAL uygulaması ocak ayı sonuna kadar geçerli olacak. Uygulamayla mahkeme kararı olmaksızın ev ve iş yerlerinde aramalar yapılabilecek. İdari yetkiyle şüpheli görülen yerlerdeki bilgisayar ve telefonlardaki veriler incelenebilecek.

OHAL saldırıları önlemiyor

Hükümet, tepki çeken OHAL uygulamasının yeni saldırıları önlemek için gerekli olduğunu savunuyor. Ancak OHAL’in saldırıları önleyemediği son Nice saldırısında görüldü. 

84 kişi hayatını yitirmişti

Nice’de 14 Temmuz gecesi 19 bir kamyonun kalabalığın üzerine sürülmesiyle düzenlenen saldırıda 84 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıyı DAİŞ üstlenmişti. 

 PARİS