Fransız emekçilere çağrı: 15 Eylül’de alanlara inelim!

15 Eylül’de yapılacak grev için ülkenin önemli sendikalarından Genel Emek Konfederasyonu’nun (CGT)  alanda durmaksızın çağrısını yinelerken, genel sekreterleri Philippe Martinez de çok sayıda panele katılım sağladı. 

Gazetemize açıklamada bulunan Martinez, şunları söyledi: "4 ay boyunca grevler sürdü. Grev ve eylemler sadece çıkan Çalışma Yasası’na karşı değildi. Son yıllarda budanan bütün haklarımızın geri alınması yönünde mücadele kararlılığımızın sembolüydü. Devlet eylemleri marjineleştirmek için bütün çabasını sürdürdü. Greve aktif olarak katılım sağlayan iş alanlarında sendika temsilcilerimiz gözaltına alındı, kimisi işinden atıldı. Sabahın altısında evleri basılarak terörize edildiler. Ama hem eylemlere hem de grev alanlarına yapılan saldırılar karşısında biz daha güçlü bir şekilde alana indik. Birçok sektörde şimdi CGT’yi çıkarmak için farklı sendikaları devreye sokarak toplu sözleşme hakkını onlara geçirmeye çalışıyorlar. Hükümetin politikası bu. Ama biz yaz boyunca işyeri bazında Eylül grevine hazırlandık. Tekrar hazırız, grevde ve eylemde olacağız."

Şimdi sıra bizde

7 sendikal konfederasyon olarak Çalışma Yasası geri çekilene kadar eylem takvimlerini belirlediklerini aktaran Martinez, "Şimdi sıra bizde, söz hakkı bizde diyerek 15’inde alanlarda olacağız!" sözleriyye gazetemiz aracılığıyla Fransa’da yaşayan tüm emekçileri greve çağırdı.