Garo Paylan: IMF Türkiye’ye para vermeyebilir

HDP Amed Milletvekili Garo Paylan, IMF’nin Türkiye’ye borç vermeme ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi ve ekledi: “Türkiye ekonomisinde bir Venezuelalılaşma söz konusu olabilir.”

HDP’nin bir önceki Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’a göre, IMF’nin Türkiye’ye borç vermeme ihtimali oldukça yüksek.

Türkiye’nin AKP iktidarı döneminde 500 milyara yakın dış açık verdiği bilgisini paylaşan Paylan, ekonominin mevcut politikalar ile sürdürülemez boyutta olduğunu ifade etti. “Böyle devam ederse Türkiye artık borç para bile alamayacak duruma gelir” diyen Paylan, o sürece doğru da gidildiği görüşünde. Türkiye’nin içinde bulunduğu kriz halinden kurtulmasının ancak demokratikleşme ile mümkün olabileceğini söyleyen Paylan, “Eğer bu durum yönetilemezse ateş bacayı sarabilir” uyarısında bulundu.,

IMF,  Türkiye’ye kredi vermeyebilir 

Mezopotamya Ajansı’na konuşan HDP’li Paylan, Türkiye’ye uygulanan uluslararası kredi kısıtlaması, rahip Andrey Brunson’nun tutukluğu ve Donald Trump’ın ‘yaptırım’ açıklamaları ile derinleşen ABD-Türkiye ilişkileri ile birlikte, Türkiye’nin ABD tarafından ambargoya uğrama riski ile karşı karşıya olduğunu da söyledi.

Paylan, bu konuda şunları dile getirdi: “Bu da bir zincirleme reaksiyona yol açabilir. Türkiye finansal olarak çok kırılgan bir noktada. Türkiye, IMF’ye muhtaç kalabilir ama asıl başka bir tehlike var.  O da Türkiye IMF’ye muhtaç kalsa dahi IMF’nin Türkiye’ye kredi vermeme durumu var. Asıl tehlike budur. Sonuçta biliyorsunuz IMF büyük oranda ABD’nin güdümünde olan bir kuruluş. ABD ile ilişkiler bu kadar kötü bir durumdayken, IMF’den kredi alınamayabilir. Bu durumda ise ne finansal sistem yönetilebilir, ne bankalar ayakta kalabilir. Bu şekilde de şirketler iflas edebilir ve milyonlarca insanımız işsiz kalabilir.  Dolayısıyla duvara doğru hızla çarpmaya giden Saray kamyonunun, direksiyonunu demokrasiye çevirmesi için çağrı yapıyoruz.”

Venezuela senaryosu 

IMF’nin borç vermemesi durumunda Türkiye’deki tüm banka sektörlerinin çökeceği öngörüsünde bulunan Paylan, ekonomisi çöken Venezuela’yı örnek gösterdi.  Paylan,  “IMF’nin kredi vermemesi durumunda tüm banka sektörleri iflas edecek ve devamında Türkiye’nin moritoryuma gitmesi ve sonuçta Türkiye ekonomisinde bir Venezuelalılaşma söz konusu olabilir. Biliyorsunuz Venezüella’da ekonomi tamamı ile çökmüş durumda. Venezuelalılaşmaya doğru gidebiliriz. Maalesef öyle bir senaryo da karşımızda” dedi. 

ANKARA