Gazi’de alternatif sanat

Sokak Kültür Merkezi, yaklaşık 4 yıl önce Gazi Mahallesi’nde 25-30 kişilik bir grup tarafından mahalledeki kültür, sanat ve edebiyatın geliştirilmesi amacıyla kuruldu. Çocuklardan, gençlere kadar birçok kesime hitap eden Sokak Kültür Merkezi, kurulduğu günden bu yana gitar, yan flüt, bağlama, tiyatro, resim gibi birçok atölye çalışması yürüttü. Kuruluşundan 6 ay sonra ise Gaziosmanpaşa’da bir şubesi daha açıldı.

Gaziosmanpaşa’daki şubenin ilk çalışması ise “OHAL’de Festival” düzenlemek oldu. 2 defa “OHAL’de Festival” düzenleyen şube en son “Herhalde Fastival” adı altında festival düzenledi. Festivallerde şiir dinletisinden tiyatro ve müzik dinletilerine kadar birçok etkinlik yer aldı.

Çocuk kulübü

Atölyelerinin genel olarak akşam saatlerinde yapıldığı bilgisini veren Aslan, “İş çıkısı insanlar daha rahat katılsın diye akşam yapıyoruz. Çünkü birçok insan çalışıyor. Erbane, bağlama, gitar, yan flüt, koro çalışması, halk oyunları, tiyatro gibi atölyelerimiz var. Çocuk kulübü adı altında yaptığımız bir çalışma da var. Tiyatro resim, el sanatları, işaret dili ve yazarlık dersleri bunun içinde yer alıyor. Üniversite öğrencileri, tiyatro eğitimi almış bir hocamız gönüllü olarak ders veriyor. Çocuklar istedikleri çalışmalara katılıyor. Burada yaptığımız her çalışma ücretsiz olarak yapılıyor” dedi.

Kapının önünde polis var

Çocuklara yönelik atölyelerine ilginin büyük olduğunu sözlerine ekleyen Arslan, “Çünkü insanların imkanları yok. Çocuklarını çok uzak yerlere gönderemiyorlar. Maddi olarak da sıkıntılar yaşıyorlar. Bu nedenle buraya ilgi bizim için iyi ve güzel” diye belirtti. Velilerin de kendilerine destek verdiklerini dile getiren Arslan, manevi olarak da desteklerinin büyük olduğunu ve bunun onlara güç verdiğini söyledi. “İnsanların buraya karşı ön yargıları var. Kapının önünde mahallede polis çok fazla dolaşıyorlar” diyen Arslan, “Onları gördükleri zaman insanlar çekiniyorlar. Bu bir baskıdır” diye konuştu.

Mahalleliye çağrı

Mahalleliye çağrıda bulunan Bolat, “Ücretsiz bir çalışma yürütüyoruz. Bu anlamda mahallede yaşayan insanların özellikle asgari ücretle geçinen kiracı olan birçok mahallelinin çocuklarının sadece ezberci eğitimle değil, kendilerini rahat hissedebilecekleri, herhangi bir sanat dalına ilgisi varsa onu ortaya çıkarabilecek eğitmen arkadaşlarımız var. Bu konuda mahallelinin her bir köşesindeki her bir insana rahatlıkla açık olduğumuzu ve yardım edebileceğimizi söylemek isterim” diye ifade etti.

İSTANBUL