Gençler Almanya’da iklim politikalarından kaygılı

Avrupa’da politikanın gidişatını belirleyen temel konulardan biri de iklim politikaları. Zira bu belirleyici durum en büyük karşılığını Avrupa seçimlerinde gösterdi. Avrupa’nın birçok ülkesinde Yeşiller oy oranlarını önemli ölçüde arttırdı.

Avrupa seçimlerinde Almanya’da Yeşiller oy oranlarını yüzde 10,7’den yüzde 20.5’e çıkarırken Avrupa Parlamentosunda Yeşiller Fraksiyonu koltuk sayısına 19 kişi daha ekleyerek 69’a yükseltti.

Bu oy artışı Yeşillerin iklim sorunlarını çözecek politikalar üretmesinden ziyade, dünyada iklim koşullarının görünür bir şekilde değişmesinden kaynaklı, beklentiler ile de yakından ilgili. Artık halk etkili iklim politikaları üreten, yapılan değişiklikleri halkın cebinden karşılamaya çalışmayan bir pratik görmek istiyor. Dolayısıyla ajandasına iklim politikalarını alan partiler bu seçim sürecinde görünür bir şekilde oy oranlarını arttırdı. Hatta yeni bir seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz şeklinde yapılan bir ankette Yeşiller yüzde 26 oranına yükselerek CDU’yu da geride bırakarak birinci parti oldu.

***

Avrupa’nın birçok ülkesinde gençler, özellikle öğrenciler ”Fridays for Future” eylemsellikleri çerçevesinde protestolar düzenliyor.

Buna yönelik bir protesto da geçtiğimiz günlerde Alman Federal Parlamentosu’nda gençler tarafından gerçekleştirilen eylemdi. ”Gençlik ve Parlamento” etkinliğinde Başkan Wolfgang Schäuble’nin konuşması sırasında ön taraflara doğru yönelen gençler üzerinde ”İklim politikanız bir felakettir” yazılı bir pankart açtı. Bazı gençler de yere uzandı. Gençler bu aksiyonu ile özellikle doğa katliamlarına dikkat çekti. Schäuble gençlere sakince eylemlerini gerçekleştirebileceklerini söyledi. Eylem gerçekleştiren gençlerden biri Schäuble’nin bu tavrının oldukça hoş olduğunu belirtti ama ekledi, “Bizim hoş tavırlara değil, paniğe ihtiyacımız var“. Zira artık değişen iklim koşulları günlük yaşamı da olumsuz etkiliyor. Dolayısıyla politikacıların ciddi politikalar üretmesi gerekiyor. O nedenle gençlerin dikkat çektiği nokta şu: Evet hoş tavırlarla karşılaşmak önemli ama lütfen biraz daha gayret gösterin.

Doğanın döngüsünün değiştiğine örnek gelişmelerden biri bal arılarının ölümü. Arıların son dönemlerde aniden ölümü hem uzmanları hem de doğa aktivistlerini kaygılandırıyor. Nitekim parazitlere karşı geliştirilen ilaçların bilinçsiz kullanımı arılara zarar veren etkenler arasında gösterilse de, en büyük tehlike küresel ısınma.

Son dönemlerde arılar azaldığı için özellikle çiftçiler bu durumdan zarar görüyor, çünkü verimleri azalıyor. Bunun önüne geçmek için Almanya’da bazı bölgelerde çiftçiler arıcılardan arı kiralıyor. Arılar 40 ya da 50 Euro’ya bir haftalık kiralanabiliyor. Bu da özellikle meyve yetiştiren çiftçilerin daha fazla ürün almasını sağlıyor. Burada özellikle odaklanmamız gereken konu: Eskiden doğal akışında gelişen bu ekolojik sürecin (polenlerin taşınması), arıların doğada giderek azalması ile birlikte zorunlu bir ticarete dönüşmesi.

***

Yine Almanya’da çevre kirliliği, özellikle plastik atıkların neden olduğu kirlilik gündemin önemli maddelerinden. Yapılan bir araştırmaya göre Almanya çöp üretiminde dünya üçüncüsü. Almanya Çevre ve Doğa Koruma Birliği ve Heinrich Böll Vakfının açıkladığı “Plastikatlas” adlı raporunda, 1950-2015 yılları arasında dünya genelinde 8,3 milyar ton plastik atık üretildi. 2050 yılına kadar şu anki eğilimde devam etmesi halinde bunun salınacak 52,5 gigaton karbondioksit miktarına yol açacağı uyarısı yapıldı.

Yine verilere göre Almanya plastik çöplerinin büyük kısmını dışarıya satıyor. Tabii bu atıkları en çok sattığı ülkelerden biri Türkiye. 2018 yılında Türkiye’ye 50 bin ton plastik çöp satıldı.

Çevre Örgütü Greenpeace’in yayımladığı yeni bir rapora göre, Çin’in yurt dışından plastik atık alımına 2018’de yasak koymasının ardından, bu atıkların yeni adresinden biri Türkiye oldu. Türkiye bu konuda kendi sorunlarını aşamamışken, çöp alınımına yönelmesi üzerinde tartışılması gereken önemli konulardan biri.

***

Özellikle öğrencilerin sürdürdüğü “Fridays for Future” kampanyası iklim politikalarına dikkat çekmek için önemli bir etkinlik. “Fridays for Future” için bir sonraki eylem 21 Haziran’da Almanya’nın Aachen şehrinde gerçekleştirilecek. Bu eyleme Avrupa’nın her yerinden on binlerce gencin katılması bekleniyor. Büyüklerin çözemediği sorunu artık gelecekleri için gençler devralıyor.