Gençlerden Koçak’a ziyaret

Cenevre’de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan tecridin kırılması amacıyla 20 Şubat’tan bu yana açlık grevi direnişinde olan Mehmet Ali Kocak’ı Solothurn Kantonu’nda yaşayan Kürt gençleri ziyaret etti.  Gençler ile Kocak, süreç ve sağlığı hakkında bir sohbet yaptı. Gençler ise, “Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım, Kürdistan’ı özgürleştirelim” hamlesinde üzerlerine düşen görevlerin farkında olduğunu dile getirdi.

CENEVRE


Eylemcilere kitlesel ziyaretler

Almanya’nın başkenti Berlin’de açlık grevi eylemini sürdüren Mustafa Tuzak, Ömer Bağdur, Cemal Kobanê ve Şiyar Xelil’i toplumun birçok kesimi ziyaret ediyor.  Son olarak Berlin’deki Türkiyeli ve Kürdistanlı kuruluşların temsilcileri, TEV-ÇAND’a bağlı sanatçılar, eylemcileri ziyaret ederek, İmralı’daki tecridin derhal kaldırılması gerektiğini belirttiler. Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), Sosyalist Kadınlar Birliği ve Dersim Özgürlük İnisiyatifi’nin temsilcileri de eylemcileri ziyaret etti.

Ziyarette konuşan AvEG-Kon temsilcisi Baki Selçuk, açlık grevi direnişine dünya kamuoyunun sessiz kalmaması gerektiğini ifade etti.

Eylemcilerin bir başka ziyaretçileri ise TEV-ÇAND üyesi sanatçılardı. Açlık grevi eylemcileri ziyaret eden Xemgin Birhat, Hozan Aydın, Tuncer Yalınkılıç, Silêman Rengin ve Mihemed Hesen açlık grevi eylemleriyle Kürt halkının büyük bir mücadele verdiğini belirttiler. Açlık grevi eylemcilerinin bir diğer ziyaretçileri ise Dortmund ve Bochum’dan gelen Mustafa Tuzak’ın akrabalarıydı. 

 ANF/BERLİN


İsveç’teki eylemi 4. grup devraldı

İsveç’in başkenti Stockholm’de Kürtler ve dostlarının Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle 1 Nisan günü başlattıkları açlık grevini dördüncü grup devraldı. İsveç’in güney kesimlerindeki Göteborg, Malmö, Helsingborg ve Halmstad illerinden Stockholm’e gelen 25 kişiden oluşan grup, Stockholm’de Demokratik Kürt Toplum Merkezi lokalinde pazartesi günü açlık grevine başladı.

Tecride karşı Stockholm’de açlık grevinde olan eylemciler, Uluslararası Olof Palme Merkezi yöneticileriyle görüştü.

Kuruluşun merkez bürosunda yapılan görüşmede  açlık grevcilerini Lehon Lehoni, Fadime Düzgün ve Müfide Yıldız ve “Leyla Güven ve Açlık Grevcileriyle Dayanışma Platformu”nu Latife Fegan, Olof Palme Merkezi’ni de kuruluşun Başkanı Anna Sundström, Türkiye Masası Sorumlusu Helin Şahin ve Suriye ve Batı Sahra Masası Sorumlusu Daniella Barsoum Malki temsil etti.Sundström, Leyla Güven ve açlık grevcilerinin taleplerini yasal ve meşru gördüklerini söyledi. Türkiye’deki olumsuz gelişmelerden oldukça kaygı olduklarını ve ancak son yapılan seçimlerde muhalefetin ilerleme kaydetmesini umut verici bulduklarını belirten Sundström, Öcalan’a uygulanan ağır tecride karşı olduklarını vurguladı. Olof Palme Mekezi başkanı  konuyu Dışişleri Bakanı Margot Wallström ile görüşme sözü verdi.

STOCKHOLM