Gerilla üç koldan vurdu

HPG Basın ve İrtibat Merkezi tarafından dün ve önceki yapılan açıklamada şu ayrıntılar paylaşıldı:

* 3 Ağustos’ta Bitlis’in Hizan ilçesi kırsalında Türk ordusu gizli birlikleri arazide konumlandı. 5 Ağustos günü güçlerimiz Hizan’a bağlı Mılaevdi tepesindeki askerlere yönelik suikast eylemleri gerçekleştirerek 2 askeri öldürdü. Aynı gün saat 19.30’da askerler alandan geri çekildikleri esnada gerilla güçleri pusu eylemi gerçekleştirdi. Yakın mesafeden etkili vuruşlar sonucunda 3 asker öldürülürken 3 asker de yaralandı. Bu eylemin Kürt Halk Önderi üzerindeki tecrite yönelik yapıldığı bildirildi. 

YJA Star’dan suikast

*  6 Ağustos’ta YJA Star güçleri Van’ın Çatak ilçesine bağlı Tingê karakolunda bulunan askerlere yönelik suikast eylemi gerçekleştirdi. ve 1 asker öldürüldü. 


Şemzinan’da Kobra’ya eylem

*  6 Ağustos’ta Hakkari’nin Şemzinan alanında bulunan Şapatan mıntıkası ile Bêtu mahallesi arasında hareket eden Kobra tipi zırhlı bir araca yönelik ferdi silahlarla eylem gerçekleştirildi. Kobra tipi zırhlı araç darbelenirken ölü ve yaralı asker sayısı netleştirilemedi. 

*  5 Ağustos’ta gerilla güçleri Şırnak’ın Uludere ilçesi alanında bulunan Çeperên Şexa’da konumlanan askerlere yönelik eylem gerçekleştirdi, fakat ölü ve yaralı asker sayısı netleştirilemedi. 

Köylerin etrafı havanla vuruldu

* Son 2 gündür (Cumartesi-Pazar) Türk ordusu Amed’in Farqin ilçesine bağlı Cumatê, Malagır, Şelima köylerinin etrafını ve Eylül tepesinin etrafını, Kulp’a bağlı Barınê köyünün etrafını, Lice’ye bağlı Reşanê köyünün etrafını havanlarla bombaladı. Bombardımanlar sonucu arazide çıkan yangının dün devam ettiği kaydedildi.  

Şemzinan’da kapsamlı eylem

*  5 Ağustos’ta gerilla güçleri Hakkari’nin Şemzinan ilçesine bağlı Geniş Tepesi, Masiro Boğazı Tepesi ve Garê alayına karşı kapsamlı bir eylem gerçekleştirdi. 2 ayrı koldan Geniş tepesi etkili bir şekilde vurulurken, yaşanan çatışmalar akşam saatlerine kadar devam etti. Gerilla güçleri Masiro Boğazı tepesini de etkili bir şekilde vurarak tepeye girdi. Tamamen düşürülen ve kontrole alınan tepe de 1 adet BKC silahı ve 1 adet HK-33(Melez) silahı kaldırıldı. Aynı saatlerde gerillalar Garê alayını da ağır silahlarla hedef alarak vurdu. Eylem ardından savaş uçakları eylem alanını bombaladı. Türk ordusu ölü ve yaralılarını çok sayıda ambulans ile kaldırırken, birçok askerin öldüğü bu eylemin detaylarının daha sonra kamuoyu ile paylaşılacağı bildirildi. 


Tabura etkili eylem 

* 5 Ağustos’ta gerillalar Botan’a bağlı Gabar alanında bulunan Girê Cotyar taburuna 3 ayrı koldan eylem gerçekleştirdi. 
Birinci eylem kolu; mevzileri roketatar silahlarıyla etkili bir şekilde vururken, 3 asker öldürüldü. Hedef alınarak vurulan konteynırda yangın çıktı. İkinci eylem kolu suikast ve orta otomatik silahlarla mevzileri vurdu. Üçüncü eylem kolu ise ağır silahlarla mevzileri, konteynırları ve 1 tankı etkili bir şekilde vurdu. Konteynırlardan biri yanarak imha olurken; tank da darbelendi. Burada netleştirilen 1 asker öldürüldü. Bu eylemin 30 Temmuz 2015 tarihinde Gırê Cotyar ve Önce Vatan tepesine yapılan eylemde şehit düşen Harun Çekdar (Ümit Turan) anısına gerçekleştirildiği bildirildi. 

Medya Savunma Alanı bombalandı

* 5 Ağustos’ta Türk savaş uçakları Medya Savunma Alanları’ndan Garê alanına bağlı Şehit Akif Şehitliği çevresini, Deşta Kafya ve Orta alan mıntıkasını bombaladı. Bombardıman sonucunda arazide yangın çıktı. Aynı gün savaş uçakları Hakkari’nin Çiyayê Bosindê alanını bombaladı. 

Bu arada Siirt’in Eruh İlçesi’ne bağlı Akmeşe Köyü kırsalında da çatışma yaşandığı ve 1 askerin öldüğü 4 askerin de yaralandığı öğrenildi. 

Bayraktar düşürüldü

HPG ve YJA Star gerillaları 17 Temmuz tarihinde Zap bölgesindeki Şehit Rüstem alanında keşif uçuşu yapan insansız hava araçlarını (İHA) ağır silahlarla vurmuştu. Gerillalar bu eylemde 1 Bayraktar tipi İHA’yı düşürürken, 1 Predatör’ü de darbelemişti. Gerilla TV, düşürülen Bayraktar tipi İHA’nın görüntülerini dün yayınladı.


 ANF/BEHDİNAN