Gever ve Xakurkê’de eylemler: 6 asker öldürüldü

Gever ve Xakurkê’deki eylemlerde 1 araç imha edildi, 6 asker öldürüldü.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM), dünkü yazılı açıklamasında eylem ve operasyonlarla ilgili şu bilgileri paylaştı:

  • lŞehit Bager ve Şehit Ronya Devrimci Hamlesi kapsamında 25 Haziran günü saat 16.00’da Hakkari’nin Gever (Yüksekova) ilçesine bağlı Dola Heyderan alanında hareket halinde olan Türk ordusuna ait 1 araç hedef alınarak imha edildi; 4 asker öldürüldü. Eylem ardından ölü askerleri Skorksy helikopterle alandan uzaklaştıran işgalci Türk ordusu, hava güçlerinin desteğiyle operasyon başlattı. Türk ordusu, 26 Haziran günü Boğaza Çeta alanına indirmeler yaparak operasyon kapsamını genişletti. Savaş uçakları da alanı bombaladı. Operasyonda gerilla Brûsk Botan şehadete ulaştı.
  • Gerillalar, 27 Haziran günü saat 19.30’da Xakurkê bölgesine bağlı Ermuş alanındaki Şehit Sefkan Tepesi’nde konuşlanan Türk güçlerini hedef aldı; 2 asker öldürüldü.

l Xakurkê bölgesine bağlı Lêlîkan Tepesi’ndeki işgalcileri ise 29 Haziran gecesi hedef alan gerillalar, mevzii ve barınakları vurdu; ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi.

Köylülerin evleri yandı

  •  Türk ordusu, 28 Haziran günü Heftenîn bölgesinde bulunan Minînê köyünü obüs ve havan toplarıyla bombaladı. Bu bombardımanlar sonucunda köy halkına ait evlerde yangın çıktı.
  • Türk ordusu, aynı gün Zap bölgesine bağlı Çemço, Dola Reşme, Kaniya Şehit Beritan ve Mahir Mirzo alanlarını bombaladı. Bu bombardımanlar sonucunda arazide çıkan yangın devam ediyor.