Gizlice yazdığı şiirler bugün fuarda

BÊRÎTAN MEDUSA /SOZDAR XELÎL  / ANHA/HESEKÊ

Suriye rejiminin baskıları nedeniyle şiirlerini gizlice yazmak zorunda kalan Enahita Sino, eserlerini bugün gezici kitap fuarında sergiliyor. Sino kadınlara hitaben,“Yıllar boyunca sakladıkları duygularını çıkarsınlar, çünkü Rojava Devrimi kadınlar için imkanlar yarattı” diye sesleniyor.

Kuzey Suriye’nin birçok merkezinde kurulan gezici kitap fuarı, iki gün önce Serêkaniyê’de de kuruldu. Birçok yazarın eserlerinin yer aldığı fuarda, şu an Serêkaniyê Kürt Aydınlar Birliği Eşbaşkanlığı görevi yürüten Enahita Sino’nun şiir kitapları dikkat çekiyor.

Şiirlerini gizli gizli yazdı

15 yaşındayken şiirler yazmaya başlayan Sino, şiirleri Kürtçe olduğu için Suriye rejiminin baskılarına maruz kalır, bu yüzden de yazmayı gizlice sürdürür.

Sino, arkadaşlarıyla beraber Kürtçe dilini geliştirmek amacıyla gizli bir grup kurar ve grupla evlerde bir araya gelir. Baskı koşulları altında “Hestên ji Damarên Xabûr” (Xabur’un Damarlarından Duygular) adlı şiir kitabını basar. Ayrıca üç kadınla birlikte Bablisok Dergisini çıkarır ama koşulları ancak üç sayıyı basmaya elverir.

Üç kitabı sergide

Enahita Sino, Rojava Devrimi’nden sonra da “Min nivîsand, ji ber ku ez ji te hez dikim” (Ben yazdım, çünkü seni seviyorum) adlı Arapça şiir kitabı ile Kürtçe “Teriya Kûçik” adlı öykü kitabını basar. Serêkaniyê’de açılan gezici kitap fuarında her üç kitabı da yer alıyor.

Devrim imkan sağladı

Kadının toplum ve devlet tarafından olmak üzere iki farklı yönden baskıya maruz kaldığını belirten Sino, kadınların her koşulda cesaretli olmaları ve duygularını korkusuzca yazmaları gerektiğini belirtti.

Rojava Devrimi’nin kadın devrimi olduğunu vurgulayan  Sino, “Kadınlar yaşamın tüm alanlarında olduğu gibi yazarlıkta da kendisini geliştirdi. Şu anda sergilenen kitap fuarı bu devrimin ürünleridir. Şu an çok mutluyum. Çünkü toplum ve sistemin engelleri yüzünden biz kadınlar her zaman duygularımızı sakladık. Kadınlara tüm duygularını ortaya çıkarmaları çağrısında bulunuyorum. Çünkü devrim kadınlar için imkan yarattı” dedi.