Grevde 40 gün: Tamamı çekilene kadar

SELMA AKKAYA/PARİS

Fransa’da ‘emeklilik reformu’ adı altında getirilmek istenen yeni emeklilik yasasına karşı gerçekleşen grev 40.güne girdi. Başbakan emeklilik reformunda ilk geri adımını atarak emeklilikte 64 yaş uygulamasından geçici olarak vazgeçildiğini açıklasa da sendikalar grevde kararlı. Fransa tarihin en uzun greviyle sarsılırken, hafta sonu gerçekleşen eylemlerin ardından Fransa Başbakanı Edouard Philippe, pazar sabahı yaptığı açıklamada ülkede grev ve gösterilere neden olan emeklilik reformunda işçilerin tam emeklilik maaşı alabilmesi için öngörülen 64 yaş uygulamasından geçici olarak vazgeçildiğine dair teklifi sendikalara sunduklarını duyurdu. Hükümetin geri adımıyla grev biter beklentisi ağır basarken, aynı akşam Fransa 2 televizyon kanalının konuğu olan Philippe, emeklilik reformu için “sonuna kadar gideceğiz” açıklamasında bulundu. CGT, FO, Solidaires sendika konfederasyonları da reformun tamamı çekilene kadar “eyleme devam” dedi.

Başka değişiklik olmayacak

Édouard Philippe, Fransa 2’de Laurent Delahousse’nin sorularını yanıtlarken, sendikalara götürdüğü teklifin dışında reformun hiçbir değişikliğe uğramayacağını ifade etti. Emeklilik reform paketiyle emeklilik sistemine tek bir düzen getirileceğini, çeşitli sektörlere tanınan ayrıcalıkların ve 42 emeklilik türünün peyderpey kaldırılacağını belirterek “Ben bu işe odaklandım” dedi. Bu konuda iki sendikayla anlaşmaya vardıklarını da dile getirdi. Hükümet yanlısı olarak bilinen CFDT lideri Laurent Berger’i ve UNSA sendikal konfederasyonları selamlayan Philippe, reformun bütünüyle çekilmesini isteyen ve çekilmediği sürece greve devam edeceklerini duyuran CGT, FO, Solidaires sendikalarına da çağrıda bulunarak uzlaşı içerisinde olmalarını istedi.
Reformda işçilerin tam emeklilik maaşı alabilmesi için öngörülen 64 yaş uygulamasından geçici olarak vazgeçildiğini ifade eden Philippe, bunun yerine yapılacak uygulamanın, reformun finansmanına ilişkin düzenlenecek konferansta görüşüleceğini belirtti. Philippe, bu konferansta alınan kararların Nisan ayında açıklanacağını aktardı. Edouard Philippe, sendikaların temsilcileriyle Nisan’dan önce bir uzlaşıya varılması halinde anlaşma sağlanan maddelerin reforma ekleneceğini belirtti. Philippe, “40 günlük uzun bir grevle karşı karşıya kalan Fransızların dayanıklılığına saygı duyuyorum. Trafik tahminleri oldukça iyi. Ancak grevi nasıl bitireceğinizi bilmek zorundayız” dedi. Reform paketinin 64 yaş sınırlaması dışındaki tüm maddelerini koruyarak meclise geleceğini de açık bir dille ifade etti.

Polis şiddetini savundu

Gazeteci Laurent Delahousse’nin grevcilere uygulanan polis şiddeti konusundaki sorularına Philippe, “Abartılı bir güç kullanımı olduğunda, bir soruşturma yapılmalıdır.  Polis şiddet sahneleri kesinlikle kabul edilemez. Ama onlar da şiddete maruz kalıyorlar, dövülüyorlar … İşleri zor ve onların sakin kalmalarını gerektiriyor. Son 5 yılda ülkede yaşananlar konusunda çok ağır bedeller ödediler. Görevleri zor. Bu nedenle onları da anlamak gerekiyor” diyerek polis şiddetini maruz gösterdi.

Gözler sendikada

Şimdi gözler özellikle üç sendikal konfederasyonda. “Reform paketi bütünüyle çekilmediği sürece greve devam” diyen CGT, FO, Solidaires  ile görüşmeler devam ediyor. CFDT, Unsa ve CFTC hükümet ile karşılıklı anlaşarak Pazar günü grevlerini sonlandırdı. CGT, FO, Sud ve Solidaires sendikalarının örgütlü olduğu ulaşım grevi devam ederken, Pazar akşamından itibaren ulaşım hizmetinin yüzde 60 olmayacağı duyuruldu. Dün etkili olan uygulama bugün de sürecek.