Gülistan Doku’dan 10 gündür haber yok

Kendisinden 10 gündür haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku için arama çalışmaları sürerken, bir yandan da akıbetinin açıklanması ve arama çalışmalarının her yerde yürütülmesi talebiyle eylemler yapılıyor. Bu arada Vali Tuncay Sonel’le görüşen aile, zanlı Zainal Abarakov’un yurtdışı çıkışına önlem amacıyla gözetim altında tutulduğunu aktardı.

Günlerdir Baraj Gölü’nde yürütülen çalışmaların yüzde 95’i tamamlandı ancak Gülistan Doku’ya ait herhangi bir ize ulaşılamadı. Bunun üzerine bu kez Dinar Köprü kıyısı ve üniversite çevresindeki kırsal kesimlerde başlatıldı.

Bir şüpheli gözetim altında

Gülistan Doku’nun en son görüştüğü tespit edilen Zainal Abarakov’un yurtdışına kaçtığı yönündeki iddialar üzerine Doku ailesi, Vali Sonel ve emniyet müdürüyle görüştü. Bu görüşmede aileden edinilen bilgilere göre Vali Sonel’in kendilerine Zainal Abarakov’un yurtdışına kaçmadığını, yeterli delil bulunamamasından kaynaklı gözaltına alamadıklarını ve şu anda gözetimleri altında olduğu bilgisini paylaştığı belirtildi.

Öğrenciler eylem yaptı

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait kız ve erkek öğrenci yurtları ile Ehlibeyt Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan binlerce öğrenci, 5 Ocak’tan bu yana kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku için protesto gösterileri düzenledi. Önceki gece yurtlarda başlayan eylemlere katılan öğrenciler, telefon ışıklarını açarak, “Susma, sustukça sıra sana gelecek”, “Jin jiyan azadî”, “Kadın, yaşam özgürlük”, “Gülistan Doku nerede”, “Dersim uyuma Gülistan’a sahip çık” şeklinde sloganlar attı. Gülistan’ın bulunmasını isteyen öğrenciler, yürütülen çalışmaların yetersizliğine tepki gösterdi. 

DERSIM