Gültan Kışanak’a Ekrem Dumanlı sorgusu!

AKP medyası ve devlet aklı sürekli Kürtler ve FETÖ arasında ilişki kurmaya çalışıyor. 15 Temmuz sonrası ne kadar melanet varsa hepsini önce FETÖ’yle sonra da Kürtler’le ilişkilendirmeye çalışıyorlar. 

Bir gün önce 15 Temmuz için oluşturulan 15 Temmuz Darbe Komisyonu’nda Sayın Gültan Kışanak’ın; bilgisine başvuruluyor, ayni gün Sayın Kışanak Diyarbakır’da gözaltına alınıyor.

Çaba şu; “Türkiye’ye karşı içerde ve dışarıda muazzam bir şer cephesi oluşturuldu; aman ha sizde birliğinizi bozmayın, içerde AKP ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan etrafında birleşin!”

Sözüm ona Türkiye 15 Temmuz’da ciddi bir darbe girişimi yaşamış; darbe girişiminin üzerinden neredeyse üç aydan fazla bir zaman geçmiş; ancak “darbenin siyasi ayağında neler oldu, kimler tarafından, nasıl organize edildi?” gibi kritik sorulara AKP Hükümeti gayri ciddi yaklaşıyor.

Hükümet, 15 Temmuz darbe girişimini sadece kriminal bir vaka gibi ele almak, işin siyasi boyutunu gözlerden kaçırmak istiyor. İstiyorlar ki; kimse geçmişte yaşanan AKP/FETÖ ortaklığını sorgulamasın!

Darbe teşebbüsünün üzerinden neredeyse üç ay geçtikten sonra ancak mecliste bir darbe araştırma komisyonu kurulabildi. 

AKP çevreleri kamuoyu baskısı ile zoraki oluşturulan “15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonunu” sulandırmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Komisyon neredeyse AKP/FETÖ ilişkilerini gizleme, unutturma, manipüle etme platformuna dönüştü. 

Söz konusu komisyon her gün şapkadan başka bir şey çıkararak darbe girişiminin siyasi ayağını sulandırıyor. Bunun en bariz örneklerinden birisi Ağar’ın sorgusu sonrasında yaşandı. 

Adı görevde olduğu dönemde birçok devrimcinin katledilmesine karışmış olan Ağar, komisyonda devrimcilere methiyeler düzerek bir anda Türkiye’nin gündemi haline geldi. 

Yine Diyarbakır Büyük Şehir Eşbaşkanı Gültan Kışanak’a da “Fethullahçıların Kürt halkına ve siyasilerine yaptığı zulümler değil; Ekrem Dumanlı ile yaptığı görüşme" soruldu.

Meclis komisyonundaki ifade, AKP milletvekilleri tarafından neredeyse bir tür FETÖ sorgusuna dönüştürüldü ve sonrasında sayın Kışanak Diyarbakır’da gözaltına alındı.

Sanki Ekrem Dumanlı ile sadece Kışanak görüşmüş? 

Basına yansıdığı kadarıyla görüşme ısrarla kriminalize edilmeye; “Ekrem Dumanlı hangi kapıdan girdi, ne kadar kaldı, ne konuştunuz?” gibi sorularla sayın Kışanak’la Dumanlı arasında geçen görüşme şaibeli hale getirilmeye çalışılıyor.

Halbuki Ekrem Dumanlı’nın Başbakan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağında yaptığı yurtdışı gezilerinde Erdoğan’ın arkasında verdiği pozlar hepimizin hafızasında dip diri duruyor. AKP/FETÖ ortaklığı öyle aleni yaşandı ki; ne yaparlarsa yapsınlar bu kirli maziden kurtulamazlar. 

AKP yavuz hırsız misali davranıyor; AKP/FETÖ ortaklığı herkesin gözü önünde gerçekleşmesine; “ne istediniz de vermedik!” sözü hala hafızlarımızda duruyor olmasına rağmen, AKP’liler sanki FETÖ iş tutan kendileri değil de; FETÖ’yle birlikte mağdur ettikleri kesimlermiş imajı yaratarak kendilerini temize çıkarmaya çalışıyorlar. 

Sayın Kışanak olmak üzere onurlu hiç bir Kürt, bırakın birlikte çalışmayı FETÖ’cülerin selamını bile almaya tenezzül etmez. 

Bırakın FETÖ’cülerle birlikte çalışmayı; FETÖ’nün aktif olduğu dönemlerde bu örgütün en fazla düşmanlık yaptığı çevre Kürtler ve onların siyasal temsilcileridir. FETÖ’cü yargı ve polisin birlikte yürüttüğü AKP’nin büyük bir heyecanla desteklediği KCK operasyonlarında ortaya çıkan görüntüler Kürtlerin hafızalarında hala olduğu gibi duruyor.

Dün FETÖ’nün hukuk dışı, gayri ahlaki KCK operasyonlarına direnip boşa çıkaran irade; bu gün aynı size karşı da yapacak; seçilmiş eşbaşkanını yalnız bırakmayacaktır.