Güney referanduma gidiyor sömürgeci tehdit bitmiyor

Güney Kürdistan’da pazarlıklar sonuç vermeyince referandum kararından dönülmedi ve bugün referandum yapılıyor. Irak ve İran ile ortak tehditler savuran Türkiye ise Meclis’i toplayarak AKP, MHP ve CHP’nin oybirliğiyle ‘savaş tezkeresi’ çıkarttı. 

Güney Kürdistan’da bugün yapılacak bağımsızlık referandumu öncesi AKP-MHP-CHP aynı dalga boyuna gelerek savaş tehdidi savurdu. MGK’nin askeri müdahale kararından sonra üç parti işgal anlamına gelen Irak-Suriye tezkeresini 5 hafta öne çekerek oyladı. Meclis Olağanüstü Genel Kurulu’nda AKP- MHP koalisyonuna Kürt düşmanlığında ortaklaşan CHP de eklenerek ‘evet’ oyu kullandı. HDP de Meclisi ‘savaş’ suçuna ortak etmek istiyorlar diyerek tezkereye ‘hayır’ dedi. 

Konuya ilişkin konuşan HDP Sözcüsü Osman Baydemir, tezkereye ‘evet’ diyenlerin 5 yıllık AKP-MHP ittifakına, Ortadoğu ve Suriye politikasına ‘evet’ demiş olduklarını söyledi. “Kürt halkının sandık başına gitmesi neden Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliğine bir düşmanlık olsun” diyen Baydemir, şöyle devam etti: “AKP, hem içeride hem dışarıda Kürtlere karşı savaş politikası sürdürüyor. Bunlardan biri de Güney Kürdistan halkının tehdit edilmesidir. Kürt halkının sandık başına gitmesi neden Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliğine bir düşmanlık olsun. Kürtler referanduma giderek kimseye savaş açmıyorlar. Kimsenin toprağına göz dikmiyor. Savaş tezkeresi ile ‘İşlevi elinden alınan Meclis’ suç ortağı edilerek uzatılmak isteniyor. Tehdit, şantaj veya savaş bu ülkenin hangi sorununu çözdü de bu sorunu çözecek. Komşuluğun bir hukuku vardır. Bir halkı tehdit etmek kimsenin hakkı ve haddi değildir. Bizler açık ve net bir şekilde savaşa karşıyız.”

Müdahale olursa AKP biter

Tezkereyle Kürt kazanımlarına olan tahammülsüzlüğün boyutunun ortaya çıktığını belirten HDP’li Mahmut Toğrul da  “Kürtler söz konusu olduğunda kardeşlik unutuluyor ve dünyanın neresinde olursa olsun Kürtlerin herhangi bir statü sahibi olmasını istemiyorlar” dedi. Toğrul, konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Türkiye sınır olan Rojava ve Güney Kürdistan’daki yerler Türkiye için hiçbir zaman tehlike arz etmemişken bugün halklar ile beraber alınan referandum kararı Kürtlere reva görülmüyor.” 

Referandumunu etkilemek için tezkerenin Meclis’e getirildiğini ifade eden Meral Danış Beştaş da bu durumun bir psikolojik savaş yöntemi olduğunu söyledi. Beştaş, “AKP ülke içerisinde kendisine biat etmeyenlere karşı kutuplaştırma siyasetini adım adım yükseltti. Bunun aynısını sınır ötesine taşıdı. Türkiye iç politikada uyguladığı anti Kürt tutum ve düşmanlığıyla Kürtlerin dil ve kimlik gibi taleplerini yansıtan her şeyi reddetti” diye belirtti. 

İmam Taşçıer ise “Türkiye partileri arasında bir nebze bölgeden oy alan tek parti AKP, Kürtlere saldırırsa kendini bitirir” dedi. Taşçıer, referandumdan geri adım Kürtlerin kazanımını tehlikeye koyacağını, Türkiye’nin olası bir askeri müdahalesinde ise AKP’yi bitireceğini söyledi.

Referandum yapılıyor

Türkiye dün de tehditlerini savururken çeşitli önlemleri de devreye koyacağını duyurdu. Bağdat’ta giden heyetten de sonuç alınamayınca KDP Genel Başkanı Mesud Barzani, dün yaptığı son açıklamada, karardan geri dönmeyeceklerini ve referandumun bugün yapılacağını duyurdu. Bu arada Kerkük’te de referandum yapılması için dün KDP, YPK ve Yekgirtu arasında yapılan toplantıda olumlu sonuç çıktı; Kerkük’te de referandum yapılacak.  

 ANKARA/HEWLÊR