Güney’e bombardıman sürüyor

Güney Kürdistan’a yönelik 27 Mayıs’tan itibaren yeniden işgal saldırısı başlatan Türk ordusunun hava bombardımanı aralıksız sürüyor. HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, eylem ve operasyonlarla ilgili şu bilgiler verildi:

  • Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Şoşveng köprüsü yakınlarında pusulamalar yapan işgalci Türk ordusunun gizli bir birliği, 3 Haziran’da gerillalar tarafından denetim altın alındı. Uzun bir süre denetimde tutulan bu birlik, aynı gün saat 18.00’de hedef alındı; 2 asker öldü, 2 asker de yaralandı.

Siviller bilinçli olarak vuruldu

  • Türk savaş uçakları, 3 Haziran ve 4 Haziran’da bombaladığı Xakurkê bölgesinin Dola Çil û Çar ve Şêxzade vadisini, 5 Haziran günü sabah saatlerinden akşam saatlerine bombaladı. Bu bombardımanlar ardından arazide yangın çıktı. Çıkan yangını söndürmeye giden yöre halkından Hoşawi Mikael, Mahacir Mikael Aziz ve Cabir Halil Süleyman adlı pêşmergeler yaralandı. İşgalci Türk ordusu, arazideki yangını söndürmeye gelen bu insanları bilinçli ve planlı bir şekilde hedef aldı. Kürdistan’ın hiçbir değerine saygısı olmayan bu işgalci devlet, yaşadığı doğayı korumaya gelen sivil insanları hedefleyerek bu bölgeyi tamamen insansızlaştırmak istiyor. Sömürgeci Türk sistemi, halkımızı bilinçli ve sistematik bir şekilde hedef almakta ve bu şoven, ırkçı, katliamcı uygulamalar ile Güney Kürdistan halkına gözdağı vermeye çalışmaktadır. Bölgede yoğun bombardımanlar gerçekleştirerek bölge halkını korkutmaya çalışan işgalci Türk ordusu, sivillere saldırarak Kürt düşmanlığını bir kez daha tescillemiştir. Bilinçli olarak gerçekleştirilen bu saldırıda yaralanan 3 Kürt insanımıza acil şifalar diliyoruz.

Zap’ta iki gerilla şehit

  • Türk savaş uçakları, 2 ve 3 Haziran günü saat 22.00 sıralarında Zap bölgesinin Kunişka alanını bombaladı. 2 Haziran günü gerçekleştirilen bombardımanlarda iki gerilla şehadete ulaştı. Savaş uçakları, 4 Haziran günü saat 22.30 ile 23.00 arasında Şehit Rüstem alanını bombaladı.
  • Türk savaş uçakları, Garê bölgesinde ise 5 Haziran günü saat 09.30’da Ergenê köyü çevresini bombaladı.

Bu bombardımanlarda yöre halkına ait bağ ve bahçelerinde maddi zarar meydana gelirken, gerilla kaybı yaşanmadı.

ANF/BEHDİNAN