Ha Efrîn’deki Recep Erdoğan ha Eşek Adasındaki manken

İki yalaka kardeşin internet sitesi şu manşeti attı:

“Türk mankenden Yunanistan’a Osmanlı tokadı”.

Ben manşeti okuyunca, kızımızın “Eşek Adasına” çıkıp, “Rum palikaryalarını” denize döktüğünü sandım. Ayda yılda bir “araştırmacı gazeteciliğim” tutar, manşetin altındaki haberi okumadan, hemen şu Eşek Adası hakkında Mecelle’den, İslam Ansiklopedisine, oradan da Recep’in “nutuk külliyatına” kadar nice “kaynağı” karıştırdım. Bir şey bulamadım. Aklıma “internet” diye bir icat yapıldığı geliverdi. “Araştırmacı yazar” dediğin, “asri icatları” daima akılda tutmalı. Ben icat edildiğini duydum, ama, internetten anlamam.

Torunuma “evlat dedim, internetten Eşek Adası’nda bir Top Model kızımızın Rum palikaryalarına attığı Osmanlı tokadı hakkında bütün bilgileri benim için topla”.

“Eşek Adası’nda Top Model’in işi ne” diye mırıldanarak, on saniye içinde saatler boyu bulup çıkaramadığım bilgileri önüme döktü. Dökerken de, “Eşek Adası’nda eşek var ama Top Model manken yok” diye de ekledi. Onun döktükleri içinden şu haber dikkatimi çekti:

“Didim’in karşısında bulunan Eşek Adasının Kanuni Sultan Süleyman döneminden bu yana Türk toprağı olduğunu iddia eden MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, „Yunanistan Eşek Adası’na pikniğe giden Türklerden nasıl pasaport isteyebiliyor?“ diye sordu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise „Ege Denizi’ndeki bazı adacıklar ve kayalıklarla ilgili, aidiyet dahil bir dizi sorun bulunduğunu ve Türkiye olarak kalıcı çözüm arzuladıkları” yanıtını verdi.“

Tıpkı Arşimed gibi, Rumlar duysun da anlasın diye Eski Yunancayla “Evreka” diyerek bağırmışım. Gerçeği bulmuştum: Davutoğlu’nun Eşek Adası’nda atamadığı tokadı Top Model Merve Akkanat atmıştı. Beynim Osmanlılık şuuruyla, ruhum Türklük gururuyla doldu, dilim İslam bülbülü oldu, şakımaya başladı.

“Bana bak ufaklık, diye gürledim torunuma, bırak şu YPG, YPJ palavralarını, onlar köylü kızından gerilla yapıyor, bizim reis mankenlerden Mehmetçik ordusu kurmuş, sen ne konuşuyorsun, Bir Türk mankeni dünyaya bedeldir.”

Torunum dehşet içinde kaldı, “anneanne yetiş dedem kafayı yemiş” diye bağırdı.

Çocuğa şiddetten başımı derde sokmamak için gerisini anlatmayayım.

“Araştırmamdan” gayet memnun, manşetin altındaki haberi okumaya başladım. Aman Allahım. O da ne? Ortada ne ada var ne eşek. Haber şöyleymiş:

“Top Model Of Turkey yarışmasında birinci olan Merve Akkanat, „Yunanistan’da 30 Mart’ta yapılacak Atina Moda Haftası’ndan teklif almıştım. Fakat son zamanlarda Yunanistan’ın ülkemize karşı tutumlarından dolayı bu teklifi reddettim. Yunanistan haddini bilmeli. Çünkü biz Osmanlı torunlarıyız. Mazluma zeytin dalı uzatmasını da biliriz, hak edene Osmanlı tokadını vurmasını da biliriz“ şeklinde konuştu.”

Gözümde başında sarık, sırtında cepken, bacağında potur, ayağında sivri çarık, burnunun altında palabıyık, elinde pala, gözü kanlı bir manken canlandı. Ödüm koptu.

Delinin biri anadan üryan, başında bir huni, boynunda çalar saat, Pazar yerinde önüne gelenin ensesine şaplak atıyormuş. Polis muhabiri  deliye sormuş:

“Söyler misin sayın deli, neden önüne gelenin ensesine şamar atıyorsun?”

“Osmanlı torunuyum da ondan” diye cevaplamış deli.

Gazeteci kızmış:

“Neren Osmanlı be adam, kıçın açıkta” deyince, bizimki hazır cevap:

“Sen kıçıma bakacağına şamarıma bak zırzop” demiş.

“Osmanlı tokadı atarım ha” diyen bu manken defile podyumuna çıktığı zaman, en meraklı erkekler bile, onun taşıdığı bikini mayoya değil, korkuyla, “bu bizi şamar oğlanı yapar” diyerek “şamarına” bakacak.

Habere göre, bizim manken, artist olmayacağını, diğerleri gibi TV ekranlarında sunuculuk da yapmayacağını, mankenliğe devam edeceğini ilan etmiş.

Dedesi yerinde bir “araştırmacı gazeteci” olarak manken kızımıza naçizane tavsiyem, yol yakınken ve hazır Doğan Medya’da münhal yer bolca varken, “şamarına” bakan heriflerin önüne çıkmak yerine, Hande Fırat’la yan yana sunuculuk yapsın. Şerefsizim, millet “manken mi konuşuyor yoksa Reis mi” anlayamaz.

“Ey Yunanistan haddini bil, Osmanlı şamarı geliyor”…

Reis’e çok alıştım: Allah muhafaza ona bir hal olursa, adayım Manken Merve’dir.

CHP’li damadım, “neden Kılıçdaroğlu değil, o da manken” deyiverdi.

Meraklandım, “Ne mankeniymış”?

Damat boynunu büktü?

“Konu mankeni…”