Hagen’da iftar yemeği

Hagen’de yaşayan Kürdistanlılar, Ramazan ayı vesilesiyle herg ün Kürt Kültür Derneği’nde bir araya gelerek birlikte iftar açıyorlar. Her gün farklı kurum ve kişilerin hazırladığı iftar sofrasını Pazartesi günü Pazarcıklı Mustafa ve Hacı Pektar üstlendi. İftar yemeğine yaklaşık 100 Kürdistanlı katıldı.

Kürt ve Alevi olan Mustafa Pektar, "Yüzyıllardır dini kullanarak Kürtleri bölen egemen güçler artık bu halkı dini inançlarına göre ayıramayacağını anlayacaktır. İftar yemeğine katılan bütün Kürdistanlılara teşekkür ederiz" dedi.
"Kürtler arası diyalog ve birbirini anlamanın yollarından biri de bu tür yemeklerdir" diyen Hacı Pektar ise Rojava’daki kazanımlara dikkat çekerek, "Kürtler, dini inancı ne olursa olsun birliklerini geliştirmeli" diye konuştu.
Hagen Şêx Mehmet Emin Cami yöneticisi Enes Çelikşunları ifade etti: "Birlikteliğimizi pekiştirme adına Alevi arkadaşlarımızın verdiği bu yemek çok anlamlı ve değerlidir. Bizler Êzîdîler, Sünniler ve Aleviler Kürdistan’ın dört parçasında yaşayan Kürtler, bugüne kolay gelmedik, binlerce şehit verdik. Bu halkın çocukları şehit düşerken ‘Alevi, Sünni, Êzîdî’ demediler yan yana savaştılar. İnşallah bu mübarek ayda Rojava’daki halkımız ve dört parçadaki halkımız için herşey güzel olur."

 HÜSEYİN BAKIR/ HAGEN