Hakaret ederek götürdüler

Açlık grevindeyken gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan Barış Annesi Remziye Bayram, çıplak ayaklarla gözaltına alındıklarını, zırhlı araçta sağlık kontrolünden geçirildiklerini ve polislerin hakaretine maruz kaldıklarını söyledi.

10 Aralık’ta 3 günlük açlık grevi eylemine giren ve aralarında Barış Anneleri Meclisi üyelerinin de olduğu Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti 25 kadın, il binasına yapılan polis baskınıyla gözaltına alınmıştı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde 2 gün boyunca eylemlerini sürdüren kadınlar adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı. Serbest bırakıldıktan sonra Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Barış Annesi Remziye Bayram, HDP binasına giren onlarca polisin kendilerine toparlanma izni bile vermeden gözaltına alarak çıplak ayaklarla götürüldüklerini belirterek, ayakkabıların da polislerce toplanıp getirildiğini söyledi.

Zırhlı araçta sağlık kontrolü

Sağlık kontrolü adı altında hastanenin önüne götürüldüklerini ancak zırhlı araçtan bile indirilmeden muayene edildiklerini aktaran Bayram, doktorun kendileri zırhlı araçtayken “Darp var mı yok mu” diye sorup gittiğini, bu şekilde bir sağlık kontrolünden geçtiklerini ifade etti.

Sularını bile içmedik 

Emniyet binasına götürülene kadar yanlarında olan kadın polislerin kendilerine hakaret ettiğini ifade eden Bayram, 2 günlük gözaltı sürecinde maruz kaldıkları hakaretlerden dolayı geceleri bile uyuyamadıklarını belirtti. Bayram, gözaltında yaşadıklarını şu şekilde anlattı: “Bize hoyratça davranılıyordu, polisler sürekli hakaret ediyordu. Gece bir arkadaşımız çok rahatsızlandı. Ancak sabaha doğru onu hastaneye götürdüler. Bizden kimsenin arkadaşımıza refakat etmesine izin vermediler. Götürdüler bir serum verdik dediler ama arkadaşımız halen halsiz ve hasta. Onu serbest bıraktıktan sonra ancak hastaneye gidebildi. Gözaltında açlık grevi eylemimizi sürdürdük. Bize ilk gün ne şekerli su ne de başka bir şey vermediler. İkinci günde avukatlarımız bize ayran ve meyve suyu getirdi. Daha sonra polisler de vermek istedi ama biz onların sularını kabul etmedik. Avukatların getirdiği meyve suyu ve ayranı içtik sadece.”