Hakikat arayışı dağlara yöneltti

Faşist AKP yönetimindeki Türk devletinin, yoğun özel savaş uygulamaları ve kirli propaganda eşliğindeki imha konsepti PKK’ye katılımları arttırıyor. 

YJA Star’a katılan Mizgîn Berçem, hakikat arayışı sonucu PKK’ye katıldığını belirtiyor. 

Hakikat yolculuğunu anlatan Mizgîn Berçem, hakikat rejimine ilişkin dinlediği ses kaydından etkilenerek, 2013’te soluğu özgürlük mekanlarında aldığını ifade ediyor. Berçem’in anlatımları şöyle: 

‘Hakikati bu sistemde bulamayacağıma kanaat getirdim’

"2013 yılında gördüğümüz eğitimler arasında Hakikat Rejimi ve Önderlik gerçeği dersi vardı. Bu dersi ilkin Fuat arkadaşın (Ali Haydar Kaytan) ses kaydından dinlerken bazı sorularıma cevap buldum ve yeni arayışlara girdim. ‘Benim hakikatim ne, nerede, nasıl ulaşırım, neden bu kadar uzaklaştırıldım hakikatimden’ gibi sorular sürekli beni düşündürdü. Hakikati yanlış yerde aradığımı anladım. Sistemde bulamayacağımın kanaatine vardım, bu sistemde kalmak artık bana ihanet gibi geliyordu. Bu temelde 2013 yılının sonlarında PKK saflarına katıldım. Kaybettirilen gerçekleri, özgürlük mekanlarında buldum. Yıllarca düşman yüzünden hakikatimizden uzaklaştırıldık. Hatta hakikat nedir sorusunu bile soramadık. Kendi hakikatimizin peşine düşmekten korkutulduk.

‘Mücadele bilincim gelişti’

Fuat arkadaştan ders alma hayalimi de dağlara gelerek gerçekleştirdim. Bu dersi Fuat arkadaştan almam daha derin bir hakikat algısına sahip olmamı sağladı. Mücadele bilincim ve sorumluluğum bu dersten sonra daha çok gelişti. Bu eğitimden sonra anladım ki; hakikati PKK’de daha derin yaşayabilirim. Hem toplumun hem de kişinin hakikatini daha iyi anladım. Hakikat özgürlüktür, ulaşmak da mümkündür. Yürüdükçe çoğalır, büyür. Peşinden gittikçe daha da derinleşir. Fuat arkadaşın dersinden sonra şahsi sorgulamalarım da gelişti. Hakikate ulaşmanın yol ve yöntemlerini daha iyi anladım."

‘Hakikat engel tanımaz’

Berçem, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ‘hakikat aşktır, aşk özgür yaşamdır’ sözünden aşkın özgürlük olduğunu, özgürlüğe de hakikat ile ulaşabileceğini anlıyor. Özgürlüğün ancak ancak toplumsallaştığı zaman özgürlük olabileceğini, bireysel bir özgürlüğün olmayacağını, bir toplumun özgürleşmesi için önce kültürünün, dilinin, toprağının özgür olması gerektiği şeklindeki saptamasını hatırlatıyor. 

“Özgür olmamız, özgür yaşayabilmemiz için hakikat yolunda daha güçlü adımlar atmamız gerekir. Ne pahasına olursa olsun tüm yasakları yok etmeliyiz. Hakikat engel, sınır, yasak tanımaz. Biz de bunları tanımayıp hakikate ulaşmalıyız" diyen Berçem, gençlere sesleniyor:

Gençlere hakikat çağrısı

"Hakikat arayışı düşmanın sınırlarında olmaz. Bu süreçteki en ahlaklı duruş özgür dağlara gelip böyle bir düşman ile yüzleşmektir. Özellikle Kürt gençlerimiz dağlara akın etmelidir. Gençlerimiz sömürgeci sisteme boyun eğmemeli. Daha gençliğini yaşayamayan çocuklarımız katledildi. Hesap sorma yetisine kavuşmak ve hesap sormak en büyük sorumluluğumuzdur. Bu sorumluluktan kaçmanın sonu yok."

HÊVÎDAR RIZGAR / ANF / BEHDÎNAN