Halk iradesi sahiplenildi

 Türk İçişleri Bakanlığı’nın verdiği talimatla Amed, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerinin AKP tarafından gasp edilmesine Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar tepki gösteriyor. Birçok kentte bir araya gelen Kürdistanlılar, iradesine sahip çıktı.

AKP-MHP faşizminin HDP’li  Amed, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerini gasp etmesini Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar ve dostları tarafından protesto edildi.

Türk devletinin HDP’ye ait üç büyükşehir belediyesini korsanca gaspetmesi dünyanın değişik merkezlerinde yaşayan Kürtleri ayağa kaldırdı. Avrupa’dan Kanada’ya kadar onlarca merkezinde Kürtler AKP faşizmine karşı eylemdeydi. Almanya’da hemen hemen Kürtlerin yaşadığı her bölgede önceki gece eylem vardı.

BERLİN: Berlin Eylem Komitesi tarafından organize edilen protestoya Berlin Özgür Kürdistanlılar Toplumu, DESTDAN Berlin Kadın Meclisi, Ezidi Kadın Meclisi, PYD Berlin, HDK-Berlin Brandenburg, ATiK, ADHF, KKP, Yeşil Sol Parti, SYKP, AvEG-KON, Emek ve Özgürlükler Cephesi, Dersim Cemaati ve Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG) gibi çok sayıda kuruluş da destek verdi. “Yaşasın demokratik kurtuluş ve özgür yaşam” ve “İrademe dokunma” dövizlerinin açıldığı gösteri Berlin’in Kreuzberg ilçesindeki Kottbusser Tor meydanında düzenlendi. Sol Parti’den Kathına Schubert, Hakan Taş, DTK temsilcisi Hüseyin Yılmaz, HDK- Berlin Brandenburg Eş sözcüsü Seher Yeter, PYD Berlin temsilcisi Sileman Heci ve Dr. Nicks Brauns’un konuşmacı olarak katıldığı eylemde Kürdistan’daki belediyelere kayyum atanması kınandı.

HAMBURG:  Merkezi Tren İstasyonu önünde bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, AKP hükümetinin Kürt halkının iradesine karşı yaptığı bu saldırının kabul edilemez olduğuna dikkat çekti. Eylemde konuşma yapan Hamburg Sol Parti Milletvekili Cansu Özdemir, Martin Dolzer, hukukçu Yavuz Fersoğlu, AGİF, DİDİF, ADHK ve ATİK temsilcileri, AKP hükümetinin belediyeleri gasp etmesinin Kürt halkına karşı açık bir savaş ilanı olduğunu belirtti.

Konuşmalardan sonra kitle eyalet parlamentosuna doğru yürüyüşe geçti.

BREMEN: Bremen’de de kitlesel bir eylemle belediyelerin gasp edilmesi protesto edildi. Eylemde bir konuşma yapan KON-MED Eşbaşkanı Sait Bilgin ve AVeg-KON Kuzey Eyaleti Temsilcisi Galip Atiş halkın iradesinin gasp edilmesi karşısında mücadelenin süreceği mesajını verdilerd.

FRANKFURT: Kent merkezindeki Haupwache’de bir araya gelen Kürdistanlılar, “Erdoğan diktatörü, Van, Amed ve Mardin belediyelerine el koydu” pankartı ile eylem yaptı. Eyleme AGİF ve Alman sol gruplar da destek verdi.

NÜRNBERG:  Die Linke ve AGİF üyelerinin de katıldığı mitingde bildiriler dağıtıldı. Miting, cumartesi günü düzenlenecek eyleme katılım çağrısı ile sona erdi.

HILDESHEIM: Kürdistanlılar ve dostları tren istasyonu önünde bir araya gelerek belediyelerin gasp edilmesini protesto etti. “Politischer Putsch in der Türkei: Die AKP Regierung verhaftet Gemeindevertretern”, “Türkiye’de siyasi darbe: AKP iktidarı Toplum temsilcileri tutukluyor” pankartı açılan eylemde HDP bayrakları taşındı.

KÖLN: Köln, Aachen, Düsseldorf, Düren ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar ile dostları bir protesto eylemi düzenledi. Merkezi tren istayonunun önünde biraraya gelen kitle, HDP bayrakları ve flamalarını taşıdı. Eyleme AvEG-Kon, YS, HDK, ADHK, Partizan, Alman KA (Köln Antifa) da destek verdi.

STUTTGART: Schlotzplatz’da bir araya gelen DTKM bileşenleri, HDK-A, AGİF, Partizan ve Kürdistanlıların katıldığı eylemde Rojava bayraklarıyla Öcalan posterleri taşındı. Eylemde, “Kayumlarınızı alın Kürdistandan defolun”, “İrademizi gasp edemezsiniz” sloganları atıldı.

PFORZHEM:  Onlarca Kürdistanlı Leoplats’da bir araya gelerek belediyelerin gasp edilmesini protesto etti.

SAARBRÜCKEN: Saarbrücken kentinde de belediyelerin gasp edilmesi Europa Galeri önünde düzenlenen eylemle protesto edildi. Yüzlerce kişinin katıldığı bir yürüyüş organize edildi. Halk, tren istasyonu önünde oturma eylemi ve sloganlarla eylemi sonlandırdı.

MÜNİH: Münih’teki eylem adresi ise Marienplatz’dı. Bildirilerin okunduğu ve sloganlar atıldığı eylemde darbeye karşı tüm demokrasi güçlerinin birlik olması gerektiği belirtildi.

HAGEN: Halk iradesinin gasp edilmesi Hagen’de merkez tren istasyonu önünde bir mitingle protesto edildi.

FREIBURG: Freiburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi, Nuda Kadın Meclisi, Tevgera Ciwanên Şoreşger, Freiburg Alevi Kültür Dergahı ve Selahaddin-i Eyyubi camisinden yüzlerce kişinin katıldığı eylem Alte Synagoge meydanında başladı. Basın açıklamasında tüm demokrasi güçlerinin birlik olması gerektiği vurgulandı.

BONN: Tevgera Ciwanên Şoreşger ile Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde protesto eylemi gerçekleşti.
Alman sol partinin katıldığı protesto eyleminde “Eslebe HDP”, “Faşist Erdoğan”, “Biji berxwedana HDP” sloganları atıldı.

GIESSEN: Berliner Platz’da düzenlenen eylemde atılan sloganlarla AKP’nin belediyelerin gasp edilmesi protesto edildi.

ESSEN: Belediyelerin AKP tarafından gasp edilmesi Almanya’nın Essen kentinde de düzenlenen bir eylemle protesto edildi.

OLDENBURG: Belediyelerin gasp edilmesi ve siyasi soykırım operasyonları protesto edildi. Bildirinin okundu eylemde sık sık sloganlar atıldı.

DUISBURG: Kürdistanlılar, Forum önünde bir araya gelerek AKP’nin belediyeleri gasp etmesini protesto etti. Mitingde DDKTM adına Eşbaşkan Nuh Yıldırım, ATİK Eşbaşkanı Süleyman Gürcan, AGİF adına Onur Güler ve Male Êzîdiyan adına Osman Çelik birer konuşma yaptı.

KİEL: Kiel’de AKP-MHP faşizmi tarafından Kürt halkının iradesinin gasp edilmesi Kürtler ve dostları tarafından düzenlenen protesto gösterisi ile kınandı.

PARİS: Kürdistanlılar ve dostları, AKP-MHP faşizminin Amed, Van ve Mardin belediyelerini gasp etmesini bir yürüyüş ve mitingle protesto etti. Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F) ve Fransa Kürt Kadın Haraketi’nin (TJK-F ) çağrısı ile yapılan eylem Republique Meydanında başladı. Kürdistanlıların yoğun katıldığı eyleme ACTIT, SKB, ADHK-Paris temsilcileri de destek verdi. Daha sonra yürüyüşe geçen kitle eylemini Strasbourg-Saint Denis metro durağında miting ile sürdürdü. Mitingte AVeg-KON Eşbaşkanı Zeynep Ocak Birsel, ADHK Paris temsicisi Ali İhsan ve HDP Iğdır eski milletvekili Mehmet Emin Adıyaman birer konuşma yaptı.

MONTPELLIER: Montpellier’de düzenlenen eylemde “İrademize sahip çıkıyoruz, işgalciler asla amaçlarına ulaşamayacak” mesajı verildi.

LORIENT: Lorient kentinde İtalyan aktivist Vincenzo Vecchi’nin tutuklanmasını protesto eylemi, HDP’li belediyelerin gasp edilmesini protesto eylemine dönüştü.Bildirilerin dağıtıldığı eylemde Lorient belediyesi, işçi sendikaları, siyasi parti temsilcileri ve basına dosyalar verildi.

MARSİLYA: Canebiere meydanında toplanan yüzlerce kişi ‘Erdoğan Kürt belediyelerine darbe yaptı” taşıyan kitle sık sık, “Katil Erdoğan”, “Faşist Erdoğan” ve “Diktatör Erdoğan” sloganı attı. Gençlerin ve kadınların ağırlıkta olduğu yürüyüşte, gençler sık sık “Hepimiz PKK’liyiz” ve “Bijî serok Apo” sloganı attı.

Marsilya’nın en işlek Canebiere-Vieux-Port kavşağına gelindiğinde ise halk oturma eylemine geçti. Yaklaşık bir saat süren yürüyüşün ardından eylem Vieux-Port alanında miting ile devam etti.

RENNES: Amara Demokratik Kürt Toplum Derneği ve Zin Kadın Derneği üyeleri Belediye Meydanında bir araya gelerek belediyelerin gasp edilmesini protesto etti.

BORDEAUX: Yüzlerce kişinin katıldığı protesto eyleminde, gaspın Kürdistan ile sınırlı kalmayacağı ve Türkiye kentlerine de sıçrayacağı belirtildi.

STRASBOURG: Strasbourg’da ise Kürt halkı ve dostları Strasbourg Garı’nda bir araya gelerek belediyelerin gasp edilmesini protesto etti. Eylemde bir konuşma yapan HDP Avrupa Konseyi Temsilsici Fayik Yağızay, 31 Mart yerel seçimlerinde halkın iradesini ortaya koyarak, kayyumları Kürdistan’dan def ettiğini belirtti.

Fransa Komünist Partisi Bas-Rhin Bölge Sekreteri Hülya Turan ise yaptığı konuşmada, AKP’nin halkın iradesini gasp ettiğine dikkat çekerek, bunun Kürt siyaseti ve Kürt halkına yönelik bir siyasi soykırım olduğunu belirtti.  Protestoya, Fransa Komünist Partisi, Amies du Peuple Kurde en Alsace, Mouvement Contre le Racisme et pour l’amitié entre les peuples, ATİK katıldı.

TOULOUSE: Düzenlenen mitingde, belediye gasplarına yönelik bilgilendirme yapıldı. Fransız Sol Parti üyelerinin de katılarak destek verdiği eylemde, belediyelerin gasp edilmesinin Erdoğan iktidarının çaresizliğinin göstergesi olduğu belirtildi.

STOCKHOLM: İl merkezindeki Sergelstorg Meydanı’nda bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, HDP’li belediyelerini bir darbeyle gasp etmesini protesto etti.

HELSİNGBORG: Helsingborg Demokratik Kürt Toplumu çağrısı üzerine il merkezinde bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları AKP-MHP faşizminin belediyelere el koymasını protesto etti.

BERN: Bern kentinde merkez tren istasyonu önünde bir araya gelen 300’ü aşkın Kürdistanlı, Türkiyeliyle İsviçreli “Kürt halkının iradesine saygı duyun”, Kayyum Kürdistan’dan defol”, “Herkes için demokrasi” yazılı pankart ve dövizlerle belediyelerin gasp edilmesini protesto etti. Konuşmalardan sonra halk, 20 dakikalık oturma eylemi ile eylemini sonlandırdı.

LOZAN: Lozan’daki eylem adresi de merkez tren istasyonu önüydü. Eylemde İsviçre İşçi Partisi POP adına Anaïs Timofte ile Yeşiller Partisi adına Ilias Pencahrd birer konuşma yaptı ve Kürt halkıyla dayanışma mesajı verdi.

ZÜRİH-ST GALLEN

Öte yandan Basel ve Zürih’te merkez tren istasyonlarında Cenevre’de Mont-Blanc alanında St Gallen de ise Bärenplatz’da hak gasplarına karşı Kürdistanlılarla dostları alanlara çıkarak protesto etti.

VİYANA: Viyana’da Demokratik Güç Birliği’nin organizesi ile gerçekleştirilen eylemde belediyelerin AKP tarafından gasp edilmesi protesto edildi.

GRAZ: Avusturya’nin Graz kentinde Hauptplatz’da bir araya gelen Kürdistanlılar bildiri dağıttı ve irade gaspına karşı duyarlılık çağrısı yaptı.

DEN HAAG: Hollanda parlamentosu önünde bir araya gelen Kürdistanlılar yaptıkları açıklama ile belediyelerin gasp edilmesine tepki gösterdi.

KOPENHAG: Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da da ana tren istasyonunda bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları belediyelerin gasp edilmesi bir sivil itaatsizlik eylemi ile protesto etti.

HELSİNKİ: Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de de Kürdistanlılar, AKP’nin belediyeleri gasp etmesini bir eylemle protesto etti. Bildirilerin dağıtıldığı eylemde her gün eylemde olunacağı mesajı verildi.

LONDRA:  Britanya Demokratik Güç Birliğinin çağrısıyla Kuzey Londra’nın Woodgreen kütüphanesi önünde bir araya gelen kalabalık grup Amed, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerinin gasp edilmesini protesto etti.

LAVRIO:  Türk devleti tarafından halkın iradesini gasp etmesi Yunanistan’ın Laviro kentinde protesto edildi.

Tevgera Ciwanên Şoreşger ile Demokratik Halk Meclisi öncülüğünde bir yürüyüş düzenlendi. Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşte Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri, PKK, KCK bayrakları, HPG, YJA Star flamaları taşındı.

TORONTO: Kanada’nın Toronto kentinde miting düzenlendi. Kentin işlek meydanlarından birinde toplanan Kürtler, HDP’li seçilmişler, tutuklu eski eş genel başkanları ve Amed’de polisin HDP’lilere yönelik saldırılarının yer aldığı fotoğraflar taşıdılar.

 HABER MERKEZİ